Zelenskiy: Donbass ile bağların koparılması için referanduma gidilebilir

0
23
Vladimir Zelenskiy

‘Reiting’ grubunun Ukrayna’da gerçekleştirdiği anket emek vermesi, ülke halkının yüzde 69’unun, Donbass’ta Kiev’in kontrolünde olmayan ilçelerinin eskiden olduğu benzer biçimde Ukrayna’nın bir parçası olması icap ettiğini düşünüyor.

Ukraynalıların yalnız yüzde 10’u Donbass’a hususi statünün verilmesini desteklerken yüzde 3’ü, bu bölgenin Rusya’ya bağlanmasına, yüzde 6’sı da bağımsızlığın verilmesini destekliyor. Sadece köktencilik meyilli politikacılar bölgeden vazgeçilmesi ve sınıra duvarın örülmesi icap ettiğini korumak için çaba sarfediyor.

‘Duvar, bütün bağların tamamen kopması demek’

Ukrayna medyasına açıklamasında, anket neticelerini değerlendiren Zelenskiy, “Duvar yalnız bir sözcük değil, birilerinin bir şeyler inşa etmiş olduğu bir şey de değildi. Duvar her şeydir, bütün ilişkilerde ve bütün iletişimlerde duvar. Orada olan fakat bizlerden yana olan insanlara ne olacak? Emekli maaşları ödenmesin mi? Donbass Su İşletmesi’ne ne olacak? Oraya su temin etmeyelim mi? Hal böyle olunca Mariupol de su alamayacak. Bypass yapın diyorlar. Her halükarda yapacağız fakat insanların suyunu kesmek için değil” ifadesini kullandı.

Bu şekilde bir kararın referandumda Ukrayna halkı tarafınca verilmesi icap ettiğini söyleyen Zelenskiy, “Duvar, her şekliyle bütün bağların tamamen kopması demek. Bundan dolayı bu şekilde bir plan olabilir diye düşünüyorum, fakat bu planın devreye girme sonucu Ukrayna halkı tarafınca alınmalı. Bu yüzden görüş ve kararımızı anlatım edebilme fırsatının bizim için çok büyük bulunduğunu, referandum yasasına ihtiyacımız bulunduğunu söylediğimde, bu sebeplerden bir tanesiydi” yorumunda bulunmuş oldu.

Çatışmaya hal şekli bulmakta başarı göstermiş olabileceklerini söyleyen Zelenskiy, “Evet şayet Amerika, Rusya, Avrupa ile herhangi bir alternatif antak kalma sağlayamazsak, her halükarda Normandiya Formatı çalışsın yahut çalışmasın, şayet bütün bu tarz şeyleri başaramazsak Ukrayna halkı duvarı oylayacak” dedi.

Putin ile görüşmenin zamanı ve yeri görüşme ediliyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile müzakere olasılığını Kremlin ile değerlendirmeye devam ettiklerini söyleyen Zelenskiy, “Bu mevzuda topun Rusya’nın tarafında bulunduğunu düşünüyorum. Gündem, tarih ve yer hikayesinde idarelerimiz görüşüyor” diye ekledi.