Yurttaşın verdiği yetkiyi vesayetle geri alacaklar

0
76
İstanbul Ankara İzmir belediye başkanları

Danıştay, bir süre daha belediye başkanlarının şirketlere atama yapmamasına hükmetti. Karara tepki gösteren CHP’li Torun, “Halkın verdiği yetkiyi, vesayet kurarak almak istemek, sorunlu bir zihniyetin ürünüdür” dedi.

“ÇEKİ DÜZEN” VERECEKLER

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan son olarak “Belediyelere çeki düzen vermek istiyoruz” sözleri ile yerel yönetimler üzerindeki planlarını ortaya koydu. Elvan, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, merkezi yönetimden yeterli desteği alamadığı için borçlanmak zorunda kalan belediyelerle ilgili, “Yasa diyor ki ‘Belediyelerin borç stokları, büyükşehir belediyeleri için bir önceki yıl gelirleri toplamının 1,5 katı, diğer belediyeler için de bir katı olmak zorunda.’ Gerçek nedir? Büyükşehir belediyelerinin bu 1,5 katın oldukça üzerinde, diğer il ve ilçe belediyelerinin de 1 katının üzerinde borçlanma yaptıklarını görüyoruz” dedi. Elvan, bu konuda sınırlayıcı bir yasal düzenleme hazırlığında olduklarını anlattı.

Saray’ın belediyeler üzerindeki planına, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun tepki gösterdi. Muhalefetin çalıştıkça iktidarın, “paniğe kapıldığını” ve anti demokratik uygulamalara başvurduğunu ifade eden Torun, “Artık görüyoruz ki belediyelerimiz milletin gönlüne girdikçe, kara propagandaları boşa çıkardıkça, iktidar da ne yapacağını şaşırır hale gelmiştir. Bu iktidar, yerel seçim sonuçlarını bir türlü içine sindirememiştir, hazmedememiştir” dedi. Özellikle CHP’li belediye başkanlarının iş yapamaz duruma getirilmek istendiğinin altını çizen Torun, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Belediye başkanlarımızın elini kolunu bağlamak için her türlü hukuksuzluktan medet umar hale geldiler. Halkın seçtiği belediye başkanlarını, belediye meclisleri eliyle engellemek niyetindeler. Halkın verdiği yetkiyi, vesayet kurarak almak istemek, sorunlu bir zihniyetin ürünüdür.”

***

Engellemek için her şeyi yaptılar

Belediyelerin kampanya yapmaları ve yardım toplamaları, ayrıca bu yardımları halka dağıtmaları engellendi. Ruhsatsız veya imar mevzuatına aykırı olarak inşa edilen yapılara müdahale yetkisi, belediyeden alınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verildi. Yıkımın yapılması “emredilen” belediye, bu işlemi yerine getirmezse yıkımı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gerçekleştiriyor ve bedeli faiziyle belediye bütçesinden karşılanıyor. Son olarak otoparklara dönük düzenlemeleri hayata geçiren AKP, otopark gelirlerini büyükşehir belediyelerinden ilçe belediyelerine devretti.