Yurttaş ‘askıda fatura’ya muhtaç

0
20
Ekrem İmamoğlu YARDIM DEPOSU

CHP’li belediyeler tarafından yoksul yurttaşlar için başlatılan Askıda Fatura kampanyasının bilançosu açıklandı. 11 büyükşehirde 44 milyon TL tutarındaki 461 bin fatura, kampanya kapsamında ödendi.

CHP Yerel Yönetimler Birimi, 11 büyükşehir belediyesinin pandemi yardımlarına ilişkin yeni verilerini duyurdu. Bir yıllık pandemi sürecinde, ihtiyaç sahibi vatandaşların 44 milyon TL tutarındaki 461 bin 908 adet faturasının “Askıda Fatura” kampanyası kapsamında karşılandığı açıklandı.

11 büyükşehir belediyesinin, su faturasını ödeyemeyen 1 milyon 173 bin abonenin suyunu kesmediği ve belediyelere ait işyerlerinin 15 bin 251 adet kira ücretinin de ertelendiği kaydedildi.

DAYANIŞMANIN YOLUNU AÇTIK

CHP’li belediyelerin pandemi yardımlarını açıklamaya devam eden CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Bizim belediyelerimiz, yerel seçim sonuçlarını bir türlü içine sindiremeyen iktidarın tüm baskılarına rağmen çalışıyor. Siyasi hırslarına yenik düşen iktidar ise kara propagandaları boşa çıktıkça ise dengesini kaybediyor. Soruşturmalar açıyorlar yılmıyoruz, bağış kampanyalarını engelliyorlar, kaynakları kesiyorlar bir yolunu bularak, hizmeti vatandaşa götürüyoruz” dedi.

“Belediyelerimizin kısıtlı imkanları yetersiz kaldığında, vatandaşın vatandaşla dayanışmasını örgütlüyoruz” diyen Torun, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Belediyelerin yardım kampanyaları iktidar tarafından engellenmiş, bankalardaki yaklaşık 15 milyon 250 bin liralık bağış parasına el konulmuştu. Bu engel de belediyelerimizi yıldıramadı. ‘Askıda Fatura’ uygulamasıyla, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın ödeyemediği faturaların, imkanı olan vatandaşlarımız tarafından ödenmesinin yolu açıldı. Dayanışma engel tanımaz. Erdoğan’ı ve çevresini rahatsız eden tablo budur. Erdoğan şunu bilmelidir. Güneş balçıkla sıvanmaz. İşi gücü bırakıp belediyelerimize saldıracağına, 19 yılın sonunda yoksulluğa mahkum ettikleri milletimizin sorunlarına kafa yormalıdır. Vatandaşa hizmeti engelleyerek siyasi menfaat sağlayacağını düşünen bu sorunlu zihniyet artık boşa uğraştığını görmeli, belediyelerimizin yakasından düşmeli ve onlara gölge etmemelidir.”

***

AKP’den rozetli yardım

AKP Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan’ın sosyal medya paylaşımında, VEFA Sosyal Destek Grubu’nun yurttaşlara götürdüğü yardımda AKP tanıtım kartı kullanıldığı görüldü. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Devletin verdiği yardımı AKP veriyormuş gibi gösterilmesi üzerinde durulması gereken bir yanlış” diye tepki gösterdi. CHP’li Emir, VEFA Grubu’nda olması gerekenlerin kamu görevlileri olduğunu vurgulayarak, “Dağıtılan yardımlar kamu yardımları ama bir de bakıyorsunuz ki VEFA Grubu’nun içerisinde siyasiler var. Hem de bu siyasiler bu yardımları siyasi yardım olarak kullanıyorlar. Keçiören İlçe Başkanı da VEFA Grubu’nun yaptığı bu yardımları sanki kendisi yapıyormuş gibi Tweet atıyor” diye konuştu.