Yumuşamada son halka Şam

0
24
Putin Esad

İktidarın dış politikadaki restorasyon çabalarının son halkası Şam oldu. Suriye’de seneler devam eden savaşın hem de aktörü olan Saray, BAE ve Mısır’ın arkasından Esad yönetimiyle de masaya oturacağının sinyallerini veriyor.

Gazetenin ulaşmış olduğu yetkili adlar de mevzubahis iddiaları doğruladı. Görüşmenin yakın bir tarihte gerçekleşeceği ve mühim mevzu başlıklarının masada olacağı anlatım edildi. Görüşmesinin en mühim mevzu başlıklarının ise PKK ve göç meselesi olacağı, aynı zamanda Dera, İdlib şeklinde Türkiye’yi yakından ilgilendiren bölgelerin de bu toplantıda ele alınacağı savunuldu. Türk ve Suriye haber alma birimlerinin en yetkili iki adı son olarak 2020 yılı ocak ayında Moskova’da bir araya gelmişti.

Dış politikada restorasyon sürecine giden Ankara’nın son devre gerçekleştirdiği birtakım hamleler şöyleki:

• Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki hafta içinde BAE liderleriyle meydana getirdiği üst seviye temaslar, 2013’ten bu yana hem ikili bununla birlikte yöresel mevzularda gerilimin tırmandığı, hemen hemen düşmanlık seviyesinde ilerleyen Ankara ve Abu Dabi içinde yeni bir sayfa açmış olduğu değerlendirmesi yapılmış oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 Ağustos’ta BAE Milli Emniyet Danışmanı Şeyh Tahnoun bin Zayed Al Nahyan’ı kabul etmesiyle başlamış olan dış ilişkiler trafiği, 31 Ağustos’ta ülkenin fiili lideri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan (MBZ) ile meydana getirilen telefon görüşmesi ile devam etti. Görüşmenin arkasından BAE’nin Türkiye’ye yatırım yapacağı belirtildi. Erdoğan ile MBZ arasındaki telefon görüşmesi uzun senelerdir en üst düzeyde gerçekleşen ilk münasebet olarak görülüyor.

• Şark Akdeniz ve Libya’daki gelişmeler Ankara’yı uzun zamandır tansiyon yaşamış olduğu Mısır’la normalleşme arayışına itti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz mart ayında “Mısır ile hem haber alma düzeyinde bununla birlikte Dışişleri Bakanlıkları düzeyinde diplomatik temaslarımız başladı” dedi. Mısır’la ilk tur görüşmeleri 5-6 Mayıs’ta Kahire’de oluşturan Türkiye, ikinci turun da yeniden dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde 7-8 Eylül’de Ankara’da olacağını beyan etti. Mısır yönetimi, ise Türkiye’den Arap ülkelerinin içişlerine müdahale girişimlerini durdurmasını koşul koşuyor.

• İsrail ile aleni olmayan yakınlaşma temasları ise devam ediyor. Diplomatik ilişki seviyesinin tekrar büyükelçi seviyesine çıkarılması da iki ülkenin gündeminde yer ediniyor.

Öte taraftan Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin arkasından ilişkilerin gerildiği Suudi Arabistan’la direkt görüşmeler sürüyor.