YİK Toplantısı’nda Erdoğan’dan ‘Anayasa’ vurgusu

0
18
Erdoğan

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde basına kapalı meydana getirilen ve ortalama 2,5 saat devam eden toplantının peşinden İletişim Başkanı Fahrettin Altun yazılı izahat yapmış oldu.

Altun, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki görüşmede Heyet üyeleri, ‘hakkaniyet’, ‘hukuk’ ve ‘yeni anayasa’ mevzuları üstüne düşünce teatisinde bulunmuşlardır. Adaletin mülkün temeli olduğu şeklinde, bağımsız ve yansız yargının da adaletin temeli bulunduğunu anlatım eden Heyet üyeleri, milletimizin hiç bir tefrik olmaksızın bütün fertleriyle en ileri standartlarda hukuka ve demokrasiye layık bulunduğunu dile getirmişlerdir. Hakkaniyet hizmetlerinin yaratı ve hizmet siyasetinin ayrılmaz bir parçası olduğuna dikkati çeken Heyet üyeleri, ülkemize yeni ve sivil bir Anayasa kazandırma gayretlerini, hayata geçen tüm reformların çatısı olarak gördüklerini belirtmişlerdir” dedi.

Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu toplantısında, attıkları her adımda hukukun üstünlüğünü, insanların hak ve hürriyetlerini gözettiklerini belirttiğini söyleyerek, “Düzeltim gündeminde ilk sıraları devamlı adaletin en ülkü halde tecellisini sağlayacak çalışmalara ayırdıklarını anlatım etmiştir. Temel kanunlarımızı yenileyerek ve hakkaniyet teşkilatımızın altyapısını güçlendirerek, yargının işleyişini kolaylaştırdıklarını özetleyen Sayın Cumhurbaşkanımız, milletimize taahhüt ettiğimiz şeklinde, daha çok hürriyet ve daha kuvvetli demokrasi için reformlara kesintisiz halde devam ettiğimizi dile getirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, ‘Serbest kişi, kuvvetli topluluk; daha demokratik bir Türkiye’ vizyonuyla hazırlamış olduğumuz İnsan Hakları Fiil Planımızın da bu sürecin bir parçası olduğuna işaret etmiş, milletimizin beklentisi ve ülkemizin gereksinim duyan yeni ve sivil bir Anayasa’yı en geniş uzlaşıyla kazandırmak için çalışmalarını kararlılıkla sürdürdüklerini belirtmiştir” ifadesini kullandı.