Yaşlılık aylığı kesilenler isyanda

0
88

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 65 yaş yaşlılık aylığı alırken birdenbire aylıkları kesilenlerin mağduriyetini Bakan’a yönelttiği yazılı soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi. Bakan, Gürer’e verdiği cevapta maaş kesintisinin söz konusu olmadığını söyledi ama sadece Niğde ili Ulukışla ilçesinde yüzü aşkın kişi mağdur.
Gürer yanıtlanması istemiyle, “Niğde ilinin pilot bölge seçildiği 65 yaş maaşı almak için uygunluk kriterlerinin yeniden düzenlendiği ve bu nedenle birçok kişinin maaşlarının kesileceği doğru mudur? Konuyla ilgili düzenleme yapılmış mıdır?” şeklindeki sorularını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a yöneltti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, verdiği yanıtta “2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamındaki yaşlı yardımlarından yararlanma kriterleri ile ilgili herhangi bir düzenleme yapılmamış olup bu şekilde bir çalışma bulunmamaktadır” yanıtını verdi.

MAAŞI KESİLEN ÇOK SAYIDA KİŞİ VAR

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, 65 yaşını doldurmuş kişiler için yeni bir düzenleme yapılmadığını ifade ediyor. Ancak, 2018 yılında yapılan düzenleme ile Niğde ilinde engelli ve 65 yaş maaşı alırken maaşı kesilen çok sayıda kişi bizi arıyor. Maaşlarının kesilmesine neden olarak, ailede sigortalı varsa baba ve annesine bakmak zorunda olduğu, maaşı kesilenlere 2022 sayılı kanuna göre mahkemeye verip nafaka alabilecekleri ifade ediliyor. 2018 yılında yapılan düzenleme gerekçe gösterilerek yapılan bu uygulama ile çok sayıda kişi için maaş kesintisine gidildi. Bakan ya bilerek soruyu geçiştiriyor ya da bakana verilen bilgi doğru değil. Niğde’de maaşının kesildiğini belirten çok kişi var. Refik Özkal 72 yaşında maaşı kesilenlerden sadece biri, 20 yıl yeşil kart ile yaşamış. 65 yaş maaşı bağlanmış şimdi ise aldığı 600 lira da kesilmiş. ‘Mağdurum’ diyor. 9 çocuğu var. Kendi ifadesi ‘çocukların sana bakabilir’ diye maaşı kesilmiş. Mağdur olduğunu söyleyen diğer kişi Mehmet Balcı, yüzde 79 engelli raporu var. ‘Yüzde 79 oranla biz engelli sayılmıyoruz’ diye dert yanıyor. Diğer bir mağdur ise Sakine Yılmaz, 65 yaş yaşlılık aylığı alırken aniden çocuklarının maaşı var diyerek aylığı kesilmiş” dedi.

YETKİLİLER KONUYA AÇIKLIK GETİRMELİ

Engelli ailelere ise 2018’de yapılan düzenleme ile hane halkı gelirine göre maaş verildiğini ve geçmişte maaş alanların maaşının kesildiğini ifade eden CHP’li Gürer, “Yetkililer, konuya açıklık getirmeli ve son iki yılda maaşı kesilen var mı yok mu kamuoyuna doğru olan bilgi verilmelidir. Vatandaş maaşım kesildi diyorsa ve maaş alamıyorsa Bakanlık bunu sakladığında konu çözüm bulmuş olmuyor” dedi.

Diğer bir mağdur Ahmet Doğmuş ise SiyasiPortal’akonuştu. Eşi Melek Doğmuş’un 1 yıl kadar yaşlılık aylığı aldığını ve bu yardımın geçtiğimiz Nisan ayında kesildiğini belirten Doğmuş şu ifadeleri kullandı: “Öksüz bir çocuğumuz vardı, onu büyüttük. Babası öldü, annesi ise Konya’da. Onun için yardım alıyoruz. Eşimin geliri yok. Ben yeşil kartlıydım ancak oğlum asker olduğu için sigortaya geçmişim. Diğer oğlumun dükkanı olduğunu gerekçe gösterdiler ama o da dükkanı kapattı. İhtiyacım olmasa ben neden yardım talep edeyim. Ama artık lanet olsun diyorum.”