Yasemin Güneri: Sezgin Baran Korkmaz Türkiye’de yargılanmak istiyor

0
43
Sezgin Baran Korkmaz

Güneri, Avusturya’da gözaltında tutulan kara para aklama soruşturması kapsamında Türkiye ve Amerika tarafınca aranan Sezgin Baran Korkmaz‘ın avukatıyla icra ettiği görüşmenin detaylarını söyledi.

SBK Türkiye’de yargılanmak istiyor başlıklı yazısında Güneri, firari iş adamının bizim ülkemizde yargılanmak istediğini belirterek, “Sedat Peker’in iddialarının arkasından ülke gündemini sarsan “rüşvet” iddiaları tartışılırken Korkmaz Avusturya’da yakalanarak cezaevine kondu. Korkmaz’ın avukatı Doç. Dr. Volkan Dülger ile iade periyodunu konuştum. Hakkaniyet Bakanlığı’nın iade periyodunu başlattığını söyleyen Dülger, Korkmaz’ın Amerika’ye mi, Türkiye’ye mi iade edileceğine Avusturya Mahkemesi’nin karar vereceğini söylemiş oldu” söylediğini aktardı.

Güneri, “Sezgin Baran Korkmaz’ın Amerika’de değil, Türkiye’de yargılanmak istediğini vurgulayan Dülger, buna gerekçe olarak da ceza kanunumuzu gösterdi. Kara para aklama suçunun Türkiye’deki cezası 3 yıldan 7 yıla kadar hapis” diye yazdı.

Yasemin Güneri, Sezgin Baran Korkmaz’ın avukatı Volkan Dülger‘in mevzuya ilişik olarak anlattıklarını şöyleki aktardı:

  • Sezgin Baran Korkmaz’ın Türk vatandaşı bulunduğunu, Amerika’de de ‘Kara para aklama‘ suçundan hakkındaki tahkikat açıldığını, sadece Türkiye de bu mevzuda dava açılmış olmasının daha mühim bulunduğunu belirterek, ‘Aynı suçtan çifte yargılama olmaz. Suçluların iadesine Dair Avrupa Sözleşmesi’ni Türkiye ile Avusturya imzaladı. Amerika ise bu sözleşmeyi imzalamadı. Kontrat kriterlerine nazaran Türkiye’ye iade edilmeli’ dedi.
    Sezgin Baran Korkmaz’ın Amerika’de değil, Türkiye’de yargılanmak istediğini vurgulayan Dülger, buna gerekçe olarak da ceza kanunumuzu gösterdi. Kara para aklama suçunun Türkiye’deki cezası 3 yıldan 7 yıla kadar hapis.
  • Halbuki Amerika’de bu suçun cezası oldukca daha çok. Sezgin Baran Korkmaz bu suçtan yargılanıp mahkum olsa dahi hapis yatmayacak.
  • Dülger, ‘Kara para aklama suçunun cezası 3 yıldan 7 yıla kadar hapis. Sezgin Baran Korkmaz, bizim ülkemizde bu suçtan hapis yatmaz. bizim ülkemizde 6 yıla kadar olan suçların aslına bakarsanız infazı yok. Suçlu bulunduğunu kabul etmiyor. Çok da fazla sağlam gerekçeleri var. Amerika’de bu suçların yüksek cezası var. Aynı suçun bizim ülkemizde fazla cezası olmadığı için burada yargılanmak istiyor. Fakat karar mercii Avusturya Mahkemesi’ diye konuştu.
  • Bugün hakim karşısına çıkacak olan Sezgin Baran Korkmaz ile alakalı mahkeme ilk etapta iade sürecinde tutuklu kalıp kalmayacağına karar verecek.
  • İade döneminin aylar süreceği ve hangi ülkeye iade edileceği mevzusu bir yana Avusturya Mahkemesi’nin Sezgin Baran Korkmaz’ı iki ülkeye iade etmemesi de mevzubahis. Korkmaz’ın Avusturya’da yatırımları olması ve ‘İşadamı‘ kabul edilmesi halinde özgür kalması da gündeme gelebilir.