Yargılanan Halkbank mahkemeyle uzlaşmanın yollarını arıyor

0
34
Halkbank

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Amerika’de geçindiren Halkbank davasıyla alakalı birkaç koldan strateji yürüttüklerini beyan etti. TBMM KİT Komisyonu’nda soruları yanıtlayan Arslan, dava için Amerika’nin en mühim ve en iyi hukuk firmalarından biriyle çalıştıklarını, ek olarak banka içinde de 30 benlik bir kurul kurduklarını söylemiş oldu.

Amerika’deki yabancı devlet hüküm bağışıklığı yasasına nazaran yabancı devlet organlarının Amerika’de yargılanamayacağını, Halkbank’ın da bu yasaya doğal olarak bulunduğunu korumak için çaba sarfeden Arslan, “Bu savunmamız kabul edilirse dava düşer. Aynı zamanda öteki taraftan da savcılıkla münasebet hâlindeyiz. Acaba dava bitmeden de bazı antak kalma zeminleri olabilir mi, diye. Onu da başka bir takım üstünden yönetmeye çalışıyoruz” dedi.

Arslan, Halkbank’ı ilgilendiren ilk davanın eski genel müdür yardımcısı Hakan Atilla’nın tahliye edilmesiyle sonuçlandığını, Halkbank’a yönelik kurumsal davanın ise devam ettiğini söyledi. Bu davada da hemen hemen esastan duruşmalara geçilmediğini belirten Arslan şu ifadeleri kullandı: “Orada bir dizi yasal imkanları kullanmak istiyoruz. Amerika’nin en mühim, en iyi hukuk firmalarından birisiyle çalışıyoruz. Firmada, aralarında New York Barosu’na kayıtlı Türk arkadaşlarımız da var. Banka içerisinde ortalama 30 benlik bir kurul kurduk, bu heyetin tamamen amacı bu davayı yürütmektir. Savcılıktan hâlâ bizlere verilmemiş deliller var, onları da istedik.”