Yandaş vakıfların musluğu kesildi: 357 milyonluk destek iptal

0
73

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB binasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu, vakıflara aktarılan 357 milyon liralık kaynağı kestiklerini belirterek, “İnanılmaz rakamlar. Bu milletin parasını nereye harcıyorsunuz?” diye sordu. İBB’den yapılan açıklamada ise aralarında Ensar Vakfı, TÜRGEV, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, TÜGVA, Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı’nın da bulunduğu vakıflarla protokollerin iptal ettiği belirtildi.

İBB’nin vakıflara aktarılan bütçeleri hakkında açıklamalarda bulunan İmamoğlu, “Daha işin başındayız. Şu an itibariyle iptal ettiğimiz vakıflara aktarılmış tam 357 milyon liralık sürece nokta koymuş durumdayız. Bunun içinde sadece bir vakfa yemek desteğinin 56 milyon liralık bölümü var. İnanılmaz. Bu milletin parasını nereye harcıyorsunuz? Bir bina yapılıyor, vakfa yapılmak üzere maliyeti 165 milyon lira. Artık o bina İstanbulluya ait. Bu daha başlangıç” diye konuştu.

İBB’DEN İPTAL AÇIKLAMASI

İBB’den yapılan açıklamada “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bazı vakıf ve derneklerle olan işbirlikleri, kamuoyunda tartışma konusu olmuştur. İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla bir süre önce bu dernek ve vakıfların İBB ile olan çalışmaları üzerine inceleme başlatılmıştır. İncelemeler sırasında çok sayıda vakıfla, protokoller kapsamında veya şifahi görüşmeler yoluyla, yurt inşaatları, bina kiralama, bakım-onarım tadilatı, ulaşım-yeme-içme, proje, diğer yardımlar ve tefrişat gibi kalemlerde maddi işbirlikleri tespit edilmiştir. İlk incelemenin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi, aralarında Ensar Vakfı, TÜRGEV, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, TÜGVA, Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı bulunan vakıflarla arasındaki protokolü fesh etme kararı almış ve protokolleri iptal etmiştir.” denildi.

İmamoğlu, eski dönemdeki makam araçlarını ne zaman sergileyeceğiyle ilgili soruya ise “Makam araçları konusunda her gün arkadaşlarımı silkeliyorum. 357 milyon liralık tablo daha başlangıç dedim. Araçla ilgili kısımda da ciddi yol aldık. Ne yazık ki orada da muazzam bir israf var. Yakında sizleri çağıracağımız ve israfı gözler önüne seren bir buluşmamız olacak” şeklinde yanıt verdi.

Hem Harem hem Esenler Otogarı’nı yeni yerlerine taşıyacağını da belirten İmamoğlu, “Arkadaşlarımızdan süre istemişler. 15 gün içerisinde boşaltacaklarını bildirmişler. Arkadaşlarımız da bu süreyi verecektir” diye konuştu.

847 MİLYON AKTARILMIŞ

İmamoğlu’nun 31 Mart’tan önce “Kişilere, derneklere, cemaatlere hizmet işi bitti” dediği belediyenin kamu kaynaklarından 2018 yılı ve öncesinde harcanan miktar 847 milyon 592 bin 858 lirayı buluyor. Buna göre bazı vakıf ve derneklere aktarılan bütçe ise şöyle:
►Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV): 51 Milyon 593 bin lira
►ENSAR Vakfı: 29 Milyon 797 bin lira
►Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA): 74 Milyon 276 bin lira
►Önder İmam Hatipliler Derneği: 13 Milyon 290 Bin lira
►Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı: 16 Milyon 476 bin lira

302 GÜN İZİN YAPMIŞ!

İBB, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde kullandığı izinleri paylaştı.
Paylaşımda; “İstanbul Büyükşehir eski Belediye Başkanı Erdoğan’ın 4 yıl 7 aylık
görev süresinde;
►135 gün izin
►139 gün görev izni
► 21 gün rapor
► 7 gün mazeret izni olmak üzere toplam 302 gün izin yaptığı tespit edilmiştir” denildi.