Üretim tercihi elektriği vuruyor

0
25
elektrik üretim

CHP Enerji Politikalarından Görevli Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, iktidarın enerji üretim tercihlerinin vatandaşın bütçesine büyük zarar verdiğini kaydetti. Hidroelektrik santrallarının yaygın kullanması, firmalar lehine tercihler ve doğalgaz zammının elektrik tüketimine zam olarak yansıyacağını kaydeden Akın, şunları kaydetti: “Küresel iklim değişikliği sebebiyle Türkiye genelinde büyük bir kuraklık yaşanıyor. Tarımı ve besin güvenliğini negatif etkileyen kuraklık hem de Türkiye’nin enerji üretimini de sekteye uğratacak. Türkiye’deki toplam elektrik üretiminin ortalama yüzde 25’ini karşılayan hidroelektrik santralları, kuraklıktan direkt etkileniyor. Hidroelektrik santrallarının kuraklık sebebiyle tam kapasiteyle çalışamamaları elektrik üretiminde dönemsel düşüşlere niçin olacaktır.”

Yazları artan elektrik tüketiminin de artacağını ve bu yüzden zamların kaçınılmaz olarak hayata geçirileceğini anlatım eden Akın, SiyasiPortal’a iktidarın enerji politikasının sonuçlarına ilişki şunları söyledi: “Tüketimin artacağı bir dönemde, kuraklık kaynaklı hidroelektrik santrallarındaki düşüş, elektrik üretiminin azalmasına, üretimin düşmesi de fiyatların yükselmesine niçin olacaktır. Nitekim sektörden gelen veriler, hidroelektrik santrallarının elektrik üretimindeki payının gerilediğini, doğalgazdan üretim payının ise arttığını gösteriyor.”

PEŞ PEŞE ZAMLAR

“1 Ocak 2021’den bu yana elektrik üretimi icra eden santrallara satılan doğalgaza yüzde 21 düzeyinde zam yapılmıştır. Bu vaziyet, santralların üretim maliyetlerinin de artması anlamına gelecektir. Türkiye’de elektrik üretiminin ortalama yüzde 22’si doğalgaz santrallarından karşılanmaktadır. Doğalgazdan üretim icra eden santrallerinin maliyetlerinin artması elektrik fiyatlarını da artıracak.”

ZAM İKTİDARIN ELİNDE

“EPDK elektrik tarifesini 3 aylık dönemlerle belirlemektedir. Bu kapsamda Temmuz ayında yeni tarifenin yayımlanması beklenmektedir. İktidar, kendi taraftar şirketlerini değil, vatandaşı kollamayı tercih ederse elektrikteki maliyet artışını yansıtmayabilir. Aslına bakarsanız 1 Ocak’tan bu yana 6 defa doğalgaz, pompa fiyatlarına yansıyacak halde 3 defa fuel oil, bir defa de elektrik faturaları zamlandı. Vatandaşın artık yeni bir zammı daha kaldıracak ne bütçesi var ne de tahammülü. Yurttaş perişan durumda.”