Üreticiler: İktidar bizi unuttu

0
42
Üreticiler

HDP’nin “Halka Bütçe” programı kapsamında gerçekleştirilen çiftçi buluşmasında iktidarı eleştiren üreticiler, “Saray’da oturanlar ve iktidar yandaşları tarıma gereken önemi vermiyor” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin ekonomi buluşmaları programı kapsamında Haymana’nın Kerpiç Köyü’nü ziyaret etti. Burada köylüler ve işçilerle buluşan Sancar, hem halkın taleplerini dinledi hem de bütçeye ilişkin partisinin görüşlerini paylaştı.

Tarımın ve hayvancılığın “içler acısı” bir hal aldığını ifade eden üreticiler, HDP heyetine, “Gerçekten durumumuz ve hayvancılığımız kötü durumda. Saray’da oturanlar, iktidar yandaşları tarıma gereken önemi vermiyor. Tarımda çalışan kesimi unuttular. Kendi halklarını unuttular” dedi.

“Halka Bütçe” adı altında gerçekleştirilen buluşma kapsamında konuşan Sancar da iktidarı hedef aldı.

İktidarın bütçeyi halk için değil “yüzde 1 için” hazırladığını bildiren Sancar, “Bu iktidarın tercihleri bellidir. Ülkenin yüzde 1’ine çalışıyor. Tarıma da hayvancılığa da ‘nasıl rant ve yandaş karı yaratırım’ diye bakıyorlar. Küçük tedbirlerle bu düzeni sürdürmeye çalışıyorlar” dedi.

RANT AĞI İLE SÜREN İKTİDAR

AKP’nin iktidarını, oluşturduğu rant ağıyla sürdürmek istediğini kaydeden Sancar, üreticilere şunları söyledi:

“Temel girdilerin hepsi dövizle, yem bile yurtdışından ithal ediliyor. Yemin fiyatı TL’nin değeri düştükçe artıyor. Gübre de ithal ediliyor. Pancar için su gerekiyor, her dönüm sulama 7, 8 bin lira. Çünkü elektrik de dövize endeksli. İlaçtan gübreye, tohuma, mazota her şeyin fiyatı artıyor ama sırf göstergelerde enflasyon yükselmesin diye üreticinin malına yüksek fiyat vermiyorlar. Bir avuç tüccarı mutlu etmek adına tarımı da hayvancılığı da bitiriyorlar. Geçen sene kayıtlı çiftçi 2 milyon 80 bindi. Bu yıl 1 milyon 800 bin. Yani 280 bin çiftçi sistem çıkmış. Ya hayvanlarını kesmiş ya da topraklarını satmış.”

HALKA BÜTÇE YAPACAĞIZ

“Diğer bütçe tercihi de saraydır. Bu sadece Beştepe’deki saray anlaşılmasın. Büyük bir israf var. Biz israfa, savaşa ve yandaşa akıtılan kaynakları durduracağız. Bu ülkeyi yönetmeye talibiz. Yönetime gelirsek bütçe tercihlerimiz bellidir. Halka bütçe yapacağız. Muhalefetteyken bunun savaşını sonuna kadar vereceğiz. Asıl kaynakların nasıl bir grup yandaşa ve sermayeye tahsis edildiğini ortaya koyduğumuzda halka ayrılacak kaynakların büyüklüğünü de göreceğiz. Bunun için halkın desteği bizim için hayati önemdedir.”