Ukrayna’dan Batı’ya: Desteği keserseniz Avrupa’nın en kuvvetli ordusunu kurarız

0
36
Ukrayna ordusu

AFP, Reuters ve AP’den gazetecilere konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Batı, Donbass’taki krizin çözümünde Ukrayna’ya desteği keserse, problemi deşifre etmek için Avrupa’daki en kuvvetli orduyu kurmaları gerekeceğini söylemiş oldu.

Zelenskiy, insani anlamdaki potansiyelini kullanarak teknik ve askeri anlamda üstünlük elde edebileceklerini, sadece bunun pek iyi bir yanı olmadığını kaydetti.

Ukrayna lideri, “İnsanlar bilim insanı olmayı, ülkelerini teknolojik anlamda geliştirmeyi düşünmek yerine, ailesini, evini iyi mi koruyacaklarını düşünecek” dedi.

Şu anda Ukraynalıların Donbass’ta NATO ve AB’nin desteklediği aynı prensipler için öldüğünü belirten Zelenskiy, Avrupa ülkelerini duruma müdahale etmemeleri niteliğinde sınırları civarlarında yeni krizlerin ortaya çıkabileceği hikayesinde uyardı.

Rus uzman: Popülist bir izahat

Mevzuyla alakalı Russia Today’e (RT) değerlendirmede bulunan Rus askeri uzman Aleksey Leonkov ise “Bu popülist bir izahat, şu sebeple Avrupa’daki en kuvvetli orduyu oluşturmak için en azından iki şeye haiz olmak gerek. Bunlardan biri orduyu destekleyecek bütçe, öteki de bu orduyu çağıl silahlarla donatmayı sağlayacak askeri endüstri” ifadelerini kullandı.

Leonkov, askeri endüstri olmadığında bütün silahların yurtdışından katılması gerekeceğini, bunun da harcaması artıracağını belirtti.

Leonkov, “Sübvanse edilen bir iktisat ile, artan devlet borcu ile Ukrayna kısa zaman sonrasında büyük bir ordunun varlığını sürdüremez” dedi.