Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, NATO’yu Rusya’yı dinlemekle suçladı

0
26
Dmitriy Kuleba

Litvanya’nın başkenti Vilnius‘ta düzenlemiş olduğu basın toplantısında konuşan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, NATO’nun Kiev’in ittifaka üyeliği hikayesinde Rusya’yı dinlediğini söylemiş oldu.

Kuleba, “Bir taraftan, Rusya’nın Ukrayna ve NATO arasındaki ilişkilerde laf sahibi olmadığı yönünde açıklamalar duyarken, öteki taraftan kapalı kapılar ve kapalı mikrofonlar arkasından, ‘Rusya’yı hesaba katmak zorundayız’ nedeni öne sürülerek Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik entegrasyonu için müsait vakit olmadığını duyuyoruz” dedi.

Kiev’in ‘siyasetin iyi mi işlediğini’ bildiğini ve reformların kifayetsiz olduğu hikayesinde Ukrayna’nın suçlanmaması icap ettiğini belirten Kuleba, “Bir tek NATO sebebiyle değil, kendi emniyet çıkarlarımız sebebiyle de reformlara devam etmeye hazırız ve sürdüreceğiz. Sadece, ‘üyelik mevzusunun ne vakit gerçekleşeceği’ sorusuna verilecek dürüst bir yanıta ihtiyacımız var. NATO’ya üyeliğin takvimde kırmızıyla işaretlenebilecek bir tarih olmadığını anlıyoruz, sadece Avrupa-Atlantik entegrasyonumuza ilişik bir sonraki adımı hak etmek için yeterince iş yaptık” diye konuştu.

Son zamanlarda, Kiev’in NATO’ya hemen üye olması icap ettiğini her fırsatta dile getiren Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Donbass’taki çatışmaları sona erdirmenin tek yolunun Ukrayna’nın Şimal Atlantik İttifakı’na üyeliği bulunduğunu ileri sürüyor.

‘NATO’nun da genişlemeye hazır olması gerekiyor’

Daha ilkin, NATO Genel Sekreteri’nin Cenup Kafkasya ve Orta Asya Hususi Temsilcisi James Appathurai, reformların Ukrayna’ya NATO üyeliğini güvence etmediğini belirterek, “Ukrayna’nın ittifaka katılmaya hazır olması kafi değil, NATO’nun da genişlemeye hazır olması gerekiyor” ifadelerini kullanmıştı.

Eski NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ise, Kiev’in ittifaka üye olabilmesi için uygulanması oldukça vakit alacak kriterlere yetişmesi icap ettiğini vurgulamıştı.

Aralık 2014’te Ukrayna devletinin ‘bağlantısız statüsünden’ vazgeçtiğini duyuru eden  Ukrayna parlamentosu Verhovna Rada, Haziran 2016’da NATO üyeliğini ülkenin dış politikasının ana hedefi olarak belirlemişti.