TYT’den erken çıkarılan öğrenciler Meclis gündeminde

0
7
Turan Aydoğan

CHP’li Milletvekili Turan Aydoğan, TYT sırasında 12 öğrencinin sınavdan 30 dakika erken çıkarıldığına yönelik iddiaları Meclis’e taşıdı. Aydoğan, sorumlularla ilgili soruşturma başlatılıp başlatılmadığını ve öğrencilerin maruz bırakıldığı hak kaybının nasıl giderileceğini sordu

Aydoğan konuyla ilgili olarak verdiği soru önergesinde, olayla ilgili olarak hak kaybına maruz bırakılan öğrencilerin mağduriyetlerinin nasıl giderileceğini ve söz konusu olaya dair bir soruşturma başlatılıp başlatılmayacağını sordu. Aydoğan, sorularının Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından cevaplandırılmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay tarafından cevaplandırılması istenen soru önergesi şu şekilde:

►İstanbul Küçükçekmece’deki Eşref Bitlis Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) 12 öğrencinin sınavdan 30 dakika erken çıkartıldığı iddiaları doğru mudur?

►2 milyon 433 bin 219 kişinin girdiği bir sınavda her dakikanın önemi ortadayken; infial yaratan olayda hak kaybına uğrayan öğrencilerin mağduriyetleri nasıl giderilecektir?

►İstanbul Küçükçekmece’deki Eşref Bitlis Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen YKS’de 12 öğrencimizin mağdur olmasına sebebiyet veren sorumlular kimlerdir? İlgili kişiler hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?

►İlgili iddialar ışığında sınava giren adayların mağduriyetleri hususunda gerekli açıklama ne zaman yapılacaktır?