Twitter’dan ‘Sütlü Çay İttifakı’ protestocularına GIF desteği

0
23
Hong Kong

‘Sütlü Çay İttifakı’, Hong Kong ve Tayvan‘daki Pekin karşıtı protestocuları, Tayland ve Myanmar‘daki darbe karşıtı protestocularla bir araya getirirken Twitter, protestoları destekleyen kullanıcılarına özel ‘sütlü çay GIF’ini’ uygulamaya koyduğunu duyurdu.

Twitter’ın yaptığı açıklamada, eklenen GIF’e belirli hashtag’lerle erişilebileceği kaydedildi.

​Asya genelinde popüler olan çayın üç farklı tonuna yerleştirilmiş olarak beyaz bir fincandan oluşan GIF’in, #MilkTeaAlliance hashtag’inin başladığı 2020 yılından bu yana geçen 1 yılı vurguladığı belirtildi.

‘Ön yargılarla dolu’

Özellikle Tayvan ve Hong Kong’da protestoların hedefinde olan Pekin yönetimi ise bu hareketin ‘ön yargılarla dolu’ olduğunu ifade ediyor.

Sütlü Çay İttifakı nedir?

Hong Kong, Tayvan ve Tayland‘dan sosyal medya kullanıclarının oluşturduğu çevirim içi ‘demokratik dayanışma’ haraketi olarak öne çıkan İttifak, önceleri sosyal medyada Pekin yönetimi karşıtı paylaşımlar yapan kullanıcılarla tanınırken, daha sonra ‘demokrasi ve insan haklarını’ merkez alan geniş bir harekete dönüştü.

Halihazırda İttifak’a dahil olan 6 ülke bulunuyor. Bu ülkeler Hindistan, Tayvan, Hong Kong, Myanmar, Endonezya ve Tayland.

8 Nisan 2020 tarihinde kurulan İttifak, 1. yıl dönümünü kutluyor.