Tütün ticareti yasağı yürürlüğe girdi, CHP’den reaksiyon geldi: Yabancı şirketlere verdiğiniz lafı tuttunuz

0
30
Tütün

Yetki belgesi olmayan üreticiye getirilen tütün ticareti yasağı yürürlüğe girdi. Mevzuya ait izahat icra eden CHP’li Tutdere, “Yabancı şirketlere verdiğiniz lafı tuttunuz, muradınıza erdiniz. Yabancı tütüne hürriyet, yerli tütüne yasak. Bu vatan topraklarında üretim icra eden Emine Teyze’ye, Abuzer Amca’ya hapis, Coni’ye hürriyet” ifadeleriyle duruma reaksiyon gösterdi.

ANKA’nın aktardığına bakılırsa, Kaçakçılıkla Savaşım Kanunu’nda dört sene ilkin meydana getirilen değişiklikle Ziraat ve Orman Bakanlığı’ndan yetki belgesi almadan yahut bildirimde bulunmadan meydana getirilen tütün ticareti yasaklanmış; bu yasağa uymayanların 3 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörülmüştü.

Yürürlük zamanı bir kere ertelenen tütün ticareti yasağı, bugün uygulanmaya başlandı. CHP Adıyaman Mebus Tutdere, mevzubahis yasağı tepkisini TBMM Genel Kurulu’nda dün (30 Haziran) dile getirdi.

‘YABANCI TÜTÜNE ÖZGÜRLÜK, YERLİ TÜTÜNE YASAK’

Tutdere, şunları söylemiş oldu:

“Yabancı şirketlere verdiğiniz lafı tuttunuz, muradınıza erdiniz. Sarmalık tütün ticaretine 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası öngören zulüm yasanız yürürlüğe giriyor. Yüzbinlerce tütün üreticisinin, esnafın, fakirin fukaranın ekmeğine yasak getiriyorsunuz. Hapis getiriyorsunuz. Yabancı tütüne hürriyet, yerli tütüne yasak. Bu vatan topraklarında üretim icra eden Emine Teyze’ye, Abuzer Amca’ya hapis, Coni’ye hürriyet. Bu mu adaletiniz? Bu mu milliliğiniz ve yerliliğiniz.”