Türkiye’ye devamlı operasyon çeken ‘dış güçler’in araştırılması önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

0
33
TBMM

İktidarın sıkıştığı her mevzuda gündeme getirmiş olduğu ‘dış güçler’in açığa çıkarılmasına yönelik araştrırma önergesi, AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

TBMM Genel Kurulu Meclis Başkan Vekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı. Oturumda, HDP’nin ‘dış güçler’in açığa çıkarılmasına dönük inceleme önergesi görüşüldü.

HDP Öbek Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç’un imzalarıyla sunulan inceleme önergesinde şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye’de siyasal iktidarlar ülkenin yaşamış olduğu ekonomik, siyasi ve sosyal krizleri kendi repertuvar alanlarından çıkarmak adına sık sık ‘dış mihraklar’, ‘dış güçler’ şeklinde söylemlere başvurmaktadır. Siyasal iktidarların yaşamış olduğu çoklu krizler bu söylemlerle aşılmaya çalışılmaktadır. Devamlı Türkiye’ye operasyon çektikleri iddia edilen, kim oldukları merak mevzusu olan bu ‘dış güçlerin’ araştırılması, açığa çıkarılması ve katılması ihtiyaç duyulan önlemlerin kamuoyuyla paylaşılması amacıyla Anayasa’nın 98 inci ve İçtüzüğün 104’üncü ve 105 inci maddeleri gereğince Meclis araştırması açılması için gereğini arz ve öneri ederim.”

Önergenin gerekçesinde de, “Ülkemizi rahatsız eden, kalkınma ve büyümeye mani olan, adeta pusuda bekleyen, derhal her mevzuda kriz çıkartarak iktidarları değiştirmeye çalışan ‘dış güçlerin’ kimler ve hangi çevreler bulunduğunun araştırılması, buna karşı önlemlerin değerlendirilmesi elzem hale gelmiştir. Bu mevzunun araştırılması için Meclis Inceleme Komisyonu kurulması parlamentonun sorumluluğundadır” ifadelerine işaret edildi.

‘BUYURUN ARAŞTIRALIM’

Genel Heyet’da önerge üstüne konuşan HDP Mebus Mahmut Toğrul, kabahat örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarını ve iktidarın karşılığını hatırlatarak, “Beraber iş tutarken, beraber mitingler yaparken, çantalarla paralar alırken işler iyiydi, her şey yolundaydı. Öküz ölüp ortaklaşa iş bozulunca, rant kavgasına tutuşulunca Türkiye’ye operasyon yapılıyor, o şekilde mi?” diye konuştu. Toğrul, “Madem ‘Türkiye’ye operasyon yapılıyor’ diyorsunuz, buyurun bunu araştıralım, hepimiz, bütün halkoyu bilgilenme hakkına haizdir. Meclis bu işi çözmezse artık iktidar bloğu camianın karşına çıkıp ‘Bizlere operasyon çekiyorlar’ demesinler” dedi.

‘SAF OLMAYA GEREK YOK’

AKP adına konuşan Denizli Mebus Ahmet Star ise önergenin karşısında olduklarını söylemiş oldu. Star, gerekçelerini özetle şöyleki ifade etti:

“Son dönemde Türkiye’ye yönelik bu operasyonların daha yoğun ve aleni bir halde yapıldığını da görüyoruz, genellikle gizlemek de istemiyorlar, gizlemiyorlar, söylüyorlar, ara ara çıkarımla anlıyoruz; bunu da inkâr etmeye gerek yok fakat şunu da söylemeliyim: Paranoyak olmaya da gerek yok, saf olmaya da gerek yok.

Bir taraftan bunlar sürerken bir taraftan da bizler tüm ülkelerle -bunlar dâhil, işin raconu budur, tüm devletler bunu yapar- ilişkilerimizi geliştirme, kendimizi anlatma gayreti içerisinde oluyoruz, olmalıyız; bunu da yadırgamanızı doğru bulmuyorum.
Doğal ki bu mevzular tüm devletlerde, yürütmede danışma teşkilatı ile -en yüksek düzeyde- başbakan, cumhurbaşkanı içinde en gizli saklı yürütülen konulardır, bir çok zamanda fazlaca sınırı olan bilinir, gizli saklı kalır. Dolayısıyla mevzunun burada bir inceleme komisyonunda tartışılması hem amaca hizmet etmez aynı zamanda internasyonal ilişkilerimize lüzumsuz hasar verir. Çekineceğimiz bir mevzu olduğu için değil fakat bu gayelerle, bu düşüncelerle bu önergenin aleyhindeyiz.”

‘DIŞ GÜÇLERİ GÖRMEMEK AYMAZLIKTIR’

MHP’li Erkan Akçay ise, “Türkiye düşmanı birtakım ülkeler ve odaklar tarafınca desteklenip semirtilen terör örgütlerinin senelerce icra ettikleri terör saldırılarını on binlerce şehidimizi görmemek ve çoluk çocuk, yaşlı genç sivil yurttaş katleden terör örgütünü ve bu örgütleri destekleyen yabancı ülkelere, ismini da verelim merak edenlere; ABD Birleşik Devletleri, Avrupa Birliğinin birtakım ülkeleri, tamamı de bizlerce, milletimizce, Türkiye Cumhuriyeti devletince malumdur” ifadelerini kullandı.

Akçay, sözlerinin devamında, “Bu ‘dış güçler’ faktörünü görmemek tam bir aymazlıktır yahut iş birliğidir” dedi.
Bu konuşmaların arkasından HDP’nin önergesi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.