Tunus Cumhurbaşkanı Said: Dürüst ve kesin olanlar haricinde diyalog yok

0
26
Tunus Cumhurbaşkanı Said: Dürüst ve kararlı olanlar dışında diyalog yok

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz’da almış olduğu ve ‘darbe’ olarak vasıflandırılan kararlara dair açıklamalarda bulunmaya devam ediyor.

Said, Ziraat Bakanlığına bağlı Tahıl Divanı Genel Müdürü Bashir Al Kathiri ile bir araya geldi. Toplantıda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Said, hak ve özgürlüklerin ihlal edilmeyeceğini, ‘dürüst ve kesin olanlar haricinde’ diyaloğu reddedeceğini beyan etti.

Cumhurbaşkanı Said, kimsenin görüşünden ötürü tutuklanmayacağını belirterek, Meclis’in yetkilerini dondurma ve yürütme yetkisini üstlenme kararından geri dönüşün olmadığını ifade etti. Tunusluların geçim kaynaklarına zarar verilmesine yer olmadığını anlatım eden Said, vatandaşların geçimini bozmaya ya da tarlaları ve ormanları yakmaya çalışan her insana yasanın uygulanacağını altını çizdi. Cumhurbaşkanı Said, “Devletin her yerinde Tunus için yeni bir tarih yazacak serbest ve haysiyetli insanoğlu var” dedi.

Öte yanan Tunus’taki en büyük parti Nahda Hareketi’nin Şura Konseyi bugün, siyasal ve ekonomik reformlarla ilerlemek ve meclisin yetkilerinin dondurmasına son vermek için milli bir diyalog başlatma çağrısında bulunmuş oldu. Tunus, Cumhurbaşkanı Said’in 25 Temmuz‘da Tunus Başbakanı Hişam El-Meşişi’yi görevden alma ve meclisin yetkilerini 30 gün süresince dondurma kararından bu yana ciddi bir siyasal kriz yaşıyor.