Tüm zarar kamuya

0
91
Osmangazi Köprüsü

Geçim sıkıntısıyla boğuşan yurttaş sesini duyurmaya çalışırken, hükümetin önceliği garanti ödemeli projeler kamuyu zarara uğratıyor. Osmangazi Köprüsü’nden bir saatte 15 araç geçtiğini kaydeden CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, köprünün yurttaşlara maliyetinin 12 milyon TL olduğunu vurguladı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Osmangazi Köprüsü’nden geçen araçları saydı. 1 saatte en fazla 15 araç geçtiğini, garanti verilen geçişler için yurttaşın vergileriyle köprüyü işleten şirkete ödenen parayı açıklayan Başarır, “2020 yılında geçiş garantileri sağlanamadığı için hazinenin kasasından 3,3 milyar lira gibi devasa bir para çıktı” diye konuştu. CHP’li Başarır, köprünün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına bugünkü maliyetinin 12 milyon TL olduğunu vurguladı.

DÜPEDÜZ KANDIRMACA

Başarır daha önce Osmangazi Köprüsü için 40 bin araç garantisi verildiğini ancak bu hedefin tutturulamadığını açıklamış, 2021 yılında köprünün 147 lira 50 kuruş olan geçiş ücretini de eleştirmişti. Başarır, bu köprünün üzerinden her geçtiğinde bu videoyu çekeceğini ve vatandaşlarla paylaşacağını duyurarak, “Ne üzücüdür ki 83 milyon çalışıyor, 5 kişi kazanıyor. 2020 yılında, Osmangazi Köprüsü için geçiş garantiler sağlanamadığı için hazinenin kasasından 3,3 milyar lira gibi devasa bir para çıktı. Mevcut iktidara sorsanız ‘devletin kasasından 1 kuruş çıkmıyor’ diyor. Bu düpedüz halkı kandırmadır, aldatmadır, aymazlıktır” diye konuştu.

***

1.6 milyar TL garanti ödemesi

Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’na, 2020 yılının ikinci yarısına ilişkin “garanti” kapsamında yapılacak ödemeye ilişkin tutar büyük ölçüde netleşti. İşletmeci Otoyol Yatırım AŞ’ye, 1 Temmuz-31 Aralık döneminde araç geçişlerinin garanti sınırının altında kalması nedeniyle 1.5 ile 1.6 milyar lira aralığında bir ödeme yapılacak. Ödemenin, birkaç hafta içinde yapılması bekleniyor.