Trump’ın Hitler’i övdüğü iddia edildi

0
43
ABD Başkanı Trump

Amerika’nin eski başkanı Donald Trump, yine hakkında söylentilerle gündemde.

Daha ilkin eski Amerika Milli Emniyet Danışmanı John Bolton ve yeğeni Mary Trump’ın yazdığı kitaplarla konuşulan Trump’a ait son iddia, Wall Street Journal gazetesinden Michael Bender’ın kitabında yer aldı.

‘Hitler birçok iyi şey yapmış oldu’

Trump, Birinci Dünya Savaşı’nın bitişinin 100’üncü sene dönümünü kutlamak suretiyle 2018’de Avrupa’ya meydana getirdiği ziyaret esnasında “Adolf Hitler’in birçok iyi şey yaptığını” dediği öne sürüldü.

Trump’ın bu sözlerinin, yanında bulunan son zamanların Hususi Kalem Müdürü John Kelly’yi ‘şaşkına çevirilmiş olduğu’ kaydedildi.

Önümüzdeki hafta yayınlanacak ‘Frankly, We Did Win This Election (Açıkçası, Bu Tarzı Bizler Kazandık)’ isimli kitabın bir kopyası, Guardian tarafınca ele geçirildi.

Kitaba nazaran, Trump, Kelly’nin ‘kendisine çatışma esnasında kimlerin hangi tarafta bulunduğunu hatırlattığı ve birinci dünya savaşından ikinci dünya savaşına Hitler’in bitirdikleri içinde irtibat kurarken doğaçlama bir tarih dersi esnasında‘ bu açıklamayı yapmış oldu.

Trump cephesinden izahat

Bender, Beyaz Saray’dan ayrıldığından beri Trump ile röportaj icra eden birkaç yazardan biri.

İddialara cevap veren Trump’ın sözcüsü Liz Harrington, “Tamamen yanlış. Başkan Trump, hiç bu tarz bir olay söylemedi. Muhtemelen beceriksiz ve kovulmuş bir general tarafınca uydurulmuş bir gerçek dışı haber” ifadelerini kullandı.

‘Soykırıma maruz kalmaktansa fukara olması daha iyi’

Bender ise isimsiz kaynakların Kelly’nin ‘başkana hatalı bulunduğunu dediğini sadece Trump’ın Hitler’le alakalı düşüncesinden vazgeçmediğini’ dile getirdiğini aktardı.

Bunun üstüne Kelly’nin, ‘Alman halkının Nazi soykırımına maruz kalmaktansa fukara olmasının daha iyi olacağını savunduğu’ açıklandı.

Kelly’nin Trump’a “1933’ten sonrasında Naziler altındaki Alman ekonomisi hakkında iddianız doğru olsa bile, Adolf Hitler’i destekleyen hiç bir şey söyleyemezsiniz” gibi tahsisat verdiği kaydedildi.