Trump’ın avukatının lisansı Washington’da da askıya alındı

0
25
Trump

Amerika eski başkanı Donald Trump‘ın kişisel avukatı Rudy Giuliani’nin avukatlık lisansının, başkent Washington D.C’de de askıya alındığı açıklandı.

Amerika’de Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi, Giuliani’nin avukatlık lisansının askıya katılması kararının, New York’ta hakkında disiplin duruşmaları neticelenene kadar yürürlükte kalacağını duyurdu.

New York temyiz mahkemesi, 24 Haziran’da almış olduğu kararda, Giuliani’nin, seçimlerin hile kanalıyla çalındığına dair teorileri öne sürerek mahkemelere, kamuoyuna ve milletvekillerine yanlış açıklamalar meydana getirdiği sebebi öne sürülerek avukatlık lisansının askıya alınmasına hükmetmişti.

Kararda, “Demokrasinin ayırt edici özelliği, serbest ve adil seçimlere dayanmasıdır. Seçimlerimizde bir emniyet kaybını kışkırtmayı amaçlayan yanlış açıklamalar ve bunun sonunda hükümete olan emniyet kaybı çoğu zaman serbest camianın muntazam işleyişine zarar verir” denilmişti.

New York’ta 1994-2001 yıllarında belediye başkanlığı da icra eden Giuliani, 3 Kasım seçimleri ile alakalı Trump’ın “seçimlerin çalışılmış olduğu” iddiasını en fazlaca korumak için çaba sarfeden ve bu mevzuda hukuki girişimlerde bulunan isim olarak öne çıkmıştı.