TRT’yi yandaşla doldurdular

0
20
TRT yandaş

Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile TRT yönetiminde değişikliğe gidildi. Pelikan ve SETA çevresinin damga vurmuş olduğu atamalar içinde AKP’li Hilal Kaplan ile Emek harcama Bakanı Vedat Alim’in oğlu da yer aldı.

TRT’ye yönelik atamalar ve idare yapısına ilişik karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. TRT Idare Kurulu üye sayısı 7’den 9’a çıkarılırken vazife süresi nihayetlenen TRT Idare Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren’in yerine Genel Müdürlüğe, İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un yardımcısı Mehmet Zahid Sobacı atandı. Idare Kurulu (YK) Başkanlığına ise Ahmet Albayrak getirildi. Sabah gazetesinin ‘Pelikancı’ yazarı Hilal Kaplan da Idare Kurulu üyesi yapılmış oldu. Yönetime atananlar içinde Emek harcama ve Toplumsal Emniyet Bakanı Vedat Alim’in oğlu Oğuzhan Alim de bulunuyor.

Vazife süresi nihayetlenen TRT Idare Kurulu Başkanı Eren, Twitter hesabından izahat yapmış oldu. Eren, “10 Temmuz 2017 tarihinde 4 yıllığına atandığım TRT Idare Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevimin sonuna gelmiş bulunmaktayım. Desteklerini her daim hissettiğim Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum” dedi.

TRT’ye meydana getirilen atamalarda şu adlar yer aldı:

• Prof. Dr. Ahmet Albayrak (YK başkanı) Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tedris üyesi. Ahmet Albayrak, AKP’ye yakınlığı ile malum TVNET’in ayrıcalık sahibi.

• Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı (Genel müdür-YK üyesi) Basın İlan Kurumu idare heyeti başkanı. Sobacı, 2015-2018 yılları aralığında SETA’da iç bürokrasi alanında emek harcamalar yürüttü.

• Doç. Dr. Oğuz Göksu (YK Üyesi) Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Hususi Kalem Müdürlüğü çalışanı.

• Mücahid Eker (YK üyesi) İletişim Başkanlığı medya koordinatörü.

• Doç. Dr. Oğuzhan Alim (YK üyesi) Bürokrasi bilimci-sosyolog, Emek harcama ve Toplumsal Emniyet Bakanı Vedat Alim’in oğlu. Alim, Twitter’da muhalefete yönelik sert söylemleriyle biliniyor. Alim bununla birlikte Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak vazife yapıyordu.

• Pelikancılar kadrosundan Hilal Kaplan Nasihat (YK üyesi) Sabah ve Daily Sabah yazarı. Pek oldukca skandala imza atan Kaplan, en son Marmaris’te bulunan Cumhurbaşkanlığı yazlık sarayına ilişik çıkışıyla da dikkat çekmişti. Kaplan’ın ataması, Marmaris’teki yazlık Saray’a düzdüğü övgünün ödüllendirilmesi gibi değerlendirildi.

• Meryem İlayda Atlas Çetin (YK üyesi) Daily Sabah Gösterim Koordinatörü, SETA araştırmacısı. Kartal İmam Hatip mezunu olan ve Daily Sabah gazetesinde Gösterim Koordinatörlüğü icra eden Çetin’in eski Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yakın arkadaşı olduğu da biliniyor.
Doç. Dr. Veysel Kurt (YK üyesi) İstanbul Uygarlık Üniversitesi Siyasi Bilgiler Fakültesi tedris üyesi, SETA araştırmacısı.

• Atakan Yılmaz (YK üyesi)

Öte taraftan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan kararla önceki yönetmelikte ‘Genel Müdür, Idare Kurulunun başkanıdır’ ibaresiyle aynı isim tarafınca yürütüleceği belirtilen TRT Idare Kurulu Başkanlığı ve TRT Genel Müdürlüğü fonksiyonları ayrıldı. TRT yönetiminde görevden almalar da oldu. 347 numaralı belirleme sonucunda; “Türkiye Radyo-Tv Kurumu Idare Kurulu üyeleri Mustafa Akış, Osman Urgun ve Erkan Durdu, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’nci maddesi gereğince bu görevlerinden alınmıştır” ifadesi yer aldı.

***

Yandaşlık daha çok perçinleşecek

Belirleme kararlarını değerlendiren CHP’nin gazeteci kökenli Eskişehir Mebus Utku Çakırözer, “TRT kanunlarında, gösterim esaslarında, “TRT tek yönlü, taraf tutan gösterim yapması imkansız. Bir siyasal partinin, grubun, menfaat çevresinin, itikat ve düşüncenin menfaatlerine alet olması imkansız diyor. Fakat TRT, AKP döneminde bu ilkelerden tamamen uzaklaşmış durumda. Karşıcılık partilerinin görüşleri, sesi aslına bakarsan yok denecek noktaya getirilmişti. TRT’nin dev bütçesi ideolojik yayınlar için yandaşlara aktarılmaktaydı. Şimdi hepsi daha da perçinlenecek” ifadelerini kullandı. Çakıözer laflarını şu şekilde sürdürdü: “Idare Kurulu listesinin tamamına yakınının geldikleri bölgelere, bağlı oldukları kurumlara bakmış olduğunuzda bu tarafgirliğin daha da artacağı ortada. Bu vaziyet halkın danışma hakkı, amme yayıncılığı açısından endişe verici. 83 milyonun vergileriyle gösterim icra eden TRT yansız olmak, amme yayıncılığı yapmak, bir tek kamunun çıkarlarına hizmet etmek zorunda. Bunun için yansız olmak zorunda.”

CHP Mebus Veli Ağbaba ise şu şekilde konuştu: “Devleti babalarının çiftliği benzer biçimde yönetiyorlar. Pelikancılar, Hilal Kaplan benzer biçimde adlar TRT’ye atandı. TRT’ye günümüzün Goebbels’inin kısaca Pergoleci’nin kadrosunu getirmişler. Hem muhafazakarlık yapmış olup bununla beraber kamunun imkanlarıyla haramla beslenen ekiplerle devlet kurumlarına çöküyorlar. Hepsinin tek çıkış noktası SETA Vakfı ve Pergoleci’nin kadrosu.”