Toprağa rant dikildi

0
28
Melih Gökçek

Mustafa Kemal Atatürk Orman Çiftliği talan edilerek inşa edilen Ankapark’a dikildiği ileri sürülen ağaçların maliyetinin 37 milyon Türk Lirası olduğu tespit edildi.

Birçok sivil topluluk kuruluşu ve akademisyenin karşı çıkmasına rağmen “Deli proje” denilerek 750 milyon dolara yaptırılan Ankapark’a ilişik yeni bir masraf kalemi daha açığa çıktı. Melih Gökçek başkanlığındaki ABB’nin AKP’li yönetiminin, “Havası daha pak bir Ankara” hedefiyle ilçelere diktiği ağaçların büyük bölümünün Ankapark arazisi için kullanıldığı ileri sürüldü.

Mustafa Kemal Atatürk Orman Çiftliği arazisi üstüne inşa edilen Ankapark’a 2016’da 7 bin 417 ağaç ve 1 milyon 844 bin çalı dikildiği savunuldu. Ağaç ve çalı dikiminin maliyeti ise belediyenin resmi kayıtlarına 37 milyon TL olarak geçirildi.

İLÇELER GERİDE KALDI

Ankapark arazisi üstüne 2016 senesinde dikildiği belirtilen ağaç sayısının, aynı sene Ankara’nın 13 ilçesine dikilen ağaç sayısından fazla olması dikkat çekti. Ankapark’a 7 bin 417 ağaç dikildiği belirtilirken Gölbaşı’na 2 bin 300, Mamak’a bin 148, Sincan’a ise 3 bin 156 ağaç dikildiği açıklandı.