Tek umutları sınır kapısı

0
36
Afgan Göçmenler

Avrupa’ya geçme umuduyla onlarca muhacir Yunanistan sınır kapısına geldi. Yaşadıkları zorlukları özetleyen göçmenler sınırda bekleyeceklerini söylemiş oldu.

‘Yunanistan, Edirne’de sınır kapılarını açtı. 28-31 Ağustos tarihleri içinde sınır kapıları aleni tutulacak’ gibi söylentiler yayıldı. Edirne’ye oldukca sayıda Afganistanlı muhacir gelmeye başladı. Yunanistan’a oluşturulan Pazarkule Sınır Kapısı civarlarında emniyet güçlerinin icra ettiği denetimlerde oldukca sayıda Afganistanlı muhacir alıkonuldu. Bulgaristan’a oluşturulan Kapıkule Sınır Kapısı karayolu üstünde de bir öbek göçmenin yürüdükleri görüldü.

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Karaağaç Mahallesi’nden Pazarkule Sınır Kapısı’na giden karayolunda tedbir alarak, gelen göçmenleri geri çevirdi. Emniyet güçleri söylentilerin mesnetsiz bulunduğunu bildirdi.

Mevzuya ait SiyasiPortal’a konuşan Ulusal Kalım Derneği Başkanı Aslan Türkmen, söylentiler üstüne oturma izni olmayan göçmenlerin sınır kapılarına doğru harekete geçtiğini iletti. Türkmen, “Türkiye’den Avrupa’ya geçmek için hazırda bekleyen fazlasıyla Afgan muhacir var. Söylentiler yayılınca hareketlilik oluyor. Elden ele bir halde bilgiler dolaşıyor, bunun üstüne insanoğlu da sınırlara yöneliyorlar. Edirne’de kalan göçmenlerden gelen bilgilere bakılırsa, Zeytinburnu’ndan da toparlanıp giden göçmenler var. Hatta sınırdan geçenler konumlarını bile atıyorlar. Sadece geçen göçmenler Yunanistan tarafının kapalı bulunduğunu ve Bulgaristan tarafınca geçebildiklerini ilettiler” ifadelerini kullandı.

İddialar üstüne Edirne’ye geldiğini söyleyen Afganistanlı Şefik Daniş, “İstanbul’dan, Yunanistan kapılarını açtı diye geldik. Toplumsal medya üstünden bu paylaşımı yaptılar. Bizlere sınır kapıları açıldı dendiği için geldik. Tamamımız Afganistan’dan Taliban zulmünden kaçıyoruz. Meydana getirilen paylaşımlarda 28 ile 31 Ağustos tarihleri içinde kapıların açılacağı söylendi. Bundan dolayı burada 31 Ağustos’a kadar bekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

AY SONUNA KADAR BEKLEYECEĞIZ

Mehmet Hakai ise, “Bizler Yunanistan’ın 28 ile 31 Ağustos tarihleri içinde sınır kapılarının açılacağı bilgisi paylaşıldı, bundan dolayı Edirne’ye geldik. Yunanistan’ın sınır kapısına gittik bizlere bu şekilde bir şeyin olmadığını söylediler. Burada 31 Ağustos’a kadar sınır kapılarının açılmasını bekleyeceğiz” diye konuştu.

Öte taraftan Göç İdaresi’nin verilerine bakılırsa, 2021 yılının ilk 8 ayı içinde Türkiye’de alıkonulan muhacir sayısı 90 bin 310 oldu. En oldukca alıkonulan uyruk ise 38 bin 341 sayısı ile Afganistanlı göçmenler oldu.