Tek adam dondurdu

0
10
doğalgaz

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın yedi yıllık cumhurbaşkanlığı sürecinde doğalgaz faturaları yaklaşık iki katı arttı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın’ın hazırladığı raporda, “Zamlar vatandaşımızın cebini yakıyor. Doğalgaz değil, gelen faturalar ısıtıyor” denildi.

CHP Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Tek adam A.Ş. Doğalgaz Faturası” isimli bir rapor hazırladı. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı dönemindeki doğalgaz fiyatlarının incelendiği raporda, Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezerviyle ilgili müjdenin henüz faturalara yansımadığı, tam aksine vatandaşın cebinin yandığı vurguladı.

ARTIŞ İKİ KATI

Çalışmaya göre, Erdoğan’ın ilk kez Cumhurbaşkanı seçildiği 10 Ağustos 2014 tarihinden bu yana doğalgaz faturaları iki katına yakın arttı. 2014’te 100 lira olan doğalgaz faturası, tüketim miktarı değişmeden Şubat 2021’de 176 liraya yükseldi. 2014’te doğalgaz dağıtım şirketlerine ödenen sistem kullanım bedeli de 3,5 kat arttı. Buna göre, Ocak 2014’te tüketilen metreküp başına 0,0623 lira olarak fatura edilen tutar, Şubat 2021 tarihinde 0,2179 liraya çıktı.

Çalışmada, kış aylarında ortalama 100 metrekare büyüklüğündeki bir evde ısıtma amacıyla çalıştırılan bir kombinin en düşük sıcaklık ayarında dakikada yaklaşık 0,007 metreküp doğalgaz harcadığı belirtildi. Bu kapsamda mutfak ve sıcak su kullanımı hariç günlük tüketimin de ortalama 10 metreküp olduğu belirtildi. 10 metreküp tüketim üzerinden yapılan hesaplamaya göre tüketilen aylık 300 metreküp doğalgaz bedeli Ocak 2014 tarihinde 303 lira iken Şubat 2021 tarihinde 540 TL’ye yükseldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, tek adam sisteminin inşa edilmeye başladığı 2014 yılından bugüne kadar vatandaşın artan doğalgaz faturaları nedeniyle ısınmak için evinde kombiyi açmaktan korkar hale geldiğini dile getirdi. CHP’li Akın, raporunda şunları vurguladı:

“İktidarın müjdesini verdiği Karadeniz gazında, şapkadan tavşan çıkar gibi yandaşlara kıyak ve yasalardan muafiyet düzenlemeleri çıkıyor. Müjdenin faturalara yansımasını bırakın, doğalgazda otomatiğe bağlanan zamlar vatandaşımızın cebini yakıyor. Maalesef doğalgaz değil, gelen faturalar ısıtıyor.”