TEİAŞ’tan adrese teslim şartname

0
28
elektrik

TEİAŞ’ın yüz milyonlarca lira harcayarak, “Suni zeka tabanlı entegre emniyet kamera” satın alacağı öğrenildi. İhale öncesinde fazlaca sayıda şirket, “Adrese teslim şartname hazırlandı” itirazında bulunmuş oldu.

38 SAYFALIK İTİRAZ DİLEKÇESİ HAZIRLANDI

TEİAŞ, başta genel müdürlük olmak suretiyle, bölge müdürlüğü ile işletme müdürlüklerini de kapsayan kamera sistemi kurulumu amacıyla 7 Temmuz’da, “Suni Zeka Tabanlı Entegre Emniyet Kamera (CCTV) Sistemi” adıyla ihale açtı. İhalenin 5 Ağustos’ta yapılması planlansa da yerli firmaların, “Şartnamenin yurt dışından tek bir firmaya yönelik hazırlandığı” iddiaları üstüne 38 sayfalık bir zeyilname hazırlandı ve ertelenen ihale bugün gününe ertelendi.
İddiaya bakılırsa, yeni şartname ile yurt dışından bir şirket daha isterleri karşılayabilir hale geldi sadece o şirket da “Demo” şartına takıldı. İhaleye ek olarak, “Toplam cironun öneri edilen bedelin yüzde 25’inden, mal satışları ile alakalı cironun ise öneri edilen bedelin yüzde 15’inden azca olmaması icap eder” şartı konulurken bizim ülkemizde bu şartları elde eden yerli bir şirketin bulunmadığı da iddia edildi.

TEKNİK ŞARTNAMEYE İTİRAZ EDİLDİ

TEİAŞ’ın 18 bin kamera satın alımını içeren ihalesinin şartnamesinde, kamera sistemlerinin suni zeka tabanlı bir alt yapıya haiz olması gerektiği açıklandı. Kamera sisteminde eşkale bakılırsa arama özelliği bulunacağı bildirildi. Teknik şartnameye itiraz eden yerli şirketler, ustalaşmış eşkal tespit sistemlerinin yüksek muamele gücüne haiz sunucularda çalmış olduğu için maliyetinin devasa yükseklikte olacağına dikkati çekti. İtirazda, TEİAŞ’ın istek etmiş olduğu sistemlerin yalnızca kolluk kuvvetlerince ve kısıtlı miktarlarda kullanıldığı vurgulandı. İhale kapsamında öte taraftan üç tane de radar istenildi. Radarların nereye kurulacağı ise ihale dosyasında belirtilmedi.