TBMM’den Tuma Çelik kararı

0
29
Tuma Çelik

TBMM Hazırlık Komisyonu’nda HDP eski milletvekili Tuma Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde oy birliği ile tavsiye karar alındı.

Meclis Hazırlık Komisyonu, Tuma Çelik, hakkında karar vermek üzere toplandı. Komisyon, Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde oy birliğiyle tavsiye kararı aldı.

NE OLMUŞTU?

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldığını belirten D.K. şikâyetçi olmuş, olayın ardından hakkında soruşturma açılan ve fezleke düzenlenen HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, istifasını açıklamıştı.

HDP tarafından yapılan açıklamada da, “Yapılan incelemenin ardından konu derhal 30 Haziran tarihinde Merkez Disiplin Kurulumuza aktarılmıştır. Merkez Disiplin Kurulu, Çelik hakkında derhal soruşturma başlatmıştır. Bu işlemin başladığı andan itibaren Meclis Grup Yönetimimiz Çelik’in tüm parti ve Meclis faaliyetlerini dondurmuştur. Merkez Disiplin Kurulumuz konuya ilişkin çalışmasını titizlikle sürdürmektedir” ifadelerine yer verilmişti. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ise “Özellikle kadınların bilmesini isterim ki HDP kadınların mücadelesinin bileşkesinden oluşmaktadır. Mücadelemiz erkek egemenliğine karşıdır. Herkesin içi rahat olsun, bu işin peşini bırakmayacağız, net bir tutum alacağız. Önceki pratiklerimizle de bu durum sabittir. Soruşturma tamamlanır tamamlanmaz sonuçlarını paylaşacağız” açıklamasını yapmıştı.