Taliban’ı tanıma yarışına girdiler

0
22
Taliban

Amerika ve dinci gericiliğin yıkıma sürüklediği Afganistan’da tehlike, kaygı ve belirsizlik hakim. Emperyalistlerle bölge ülkelerinin tanıma sinyalleri gönderilmiş olduğu Taliban, internasyonal tanınırlık için ‘ılımlı’ mesajlar verdi.

Ülkenin büyük kısmında kontrolü yakalayan Taliban, genel af duyuru edildiğini belirterek bütün devlet memurlarından ve hususi firma çalışanlardan işlerine dönmelerini istedi. Örgütten meydana getirilen açıklamada, “Devrilen hükümetin yetkilileri ve hepimiz için genel af duyuru edilmiştir. Bundan dolayı tam bir güvenle düzgüsel rutin işlerinize geri dönmelisiniz” denildi.

Sadece örgütün başkenti ele geçirmesinin arkasından bankalar, devlet daireleri ve {özel sektör} mensupları işlerine dönmüş değil. Birçok fert, intikam saldırıları ve infazlar yaşanabileceği sebebi öne sürülerek gizlenmeye devam ediyor. Birtakım şehirlerde ise Taliban militanlarının ev ev dolaşıp eski hükümet mensubu kişileri aradıkları anlatım ediliyor.

Örgütten meydana getirilen açıklamada, harekete bağlı güçlere kimsenin evine girmeme ve bilhassa başkent Kabil’deki büyükelçilik araçlarına müdahale etmeme emri verildiğini söylemiş oldu. Izahat, Taliban kılığına giren birtakım silahlı adam gruplarının yağmalama vakalarına karıştığı haberleri üstüne yapılmış oldu.

KADIN YOK, ŞERİAT VAR

Taliban’ın ülkede kontorolü ele geçirmesinden sonrasında düzenlemiş olduğu ilk basın toplantısında konuşan Sözcü Zabihullah Mücahid de “20 senelik mücadeleden sonrasında yabancıları kovduk. Bizlere karşı savaşan herkesi affettik. Düşmanlıklar sona ermeli. Hiçbir iç veya dış hasım istemiyoruz” diye konuştu.

Planımız Kabil’in kapılarında durup, geçiş döneminin yumuşak bir halde tamamlanmasıydı” diyen Mücahid “Internasyonal topluma kimsenin zarar görmeyeceği yönünde garanti vermek isterim. Internasyonal toplumla herhangi bir problem istemiyoruz” diye konuştu. Sözcü, “Dini ilkelerimize nazaran hareket etme hakkımız var. Öteki ülkelerin değişik yaklaşımları, kuralları ve düzenlemeleri var. Afganlar’ın da değerlerimiz uyarınca kendi kurallarına ve ve düzenlemelerine haiz olma hakkı var” diye konuştu.

Mücahid hanımefendi hakları hikayesinde da “Şeriat düzeni altında hanımefendi haklarına bağlıyız. Bizimle omuz omuza sıkı çalışacaklar. Internasyonal topluma, herhangi bir ayrımcılık olmayacağı hikayesinde garanti vermek isterim” dedi. SözcÜ Mücahid, hanımefendi hakları mevzusundaki bir suali da “bayanların çalışmasına ve tahsil görmemize kendi çerçevemizde izin vereceğiz” diye yanıtladı. Taliban Sözcüsü Süheyl Şahin ise Sky News yayınına meydana getirdiği açıklamada başörtüsünün mecburi olacağını söylemiş oldu.

TANIMA SİNYALLERİ

Taliban yeni bir diyet kurma hazırlığındayken dünyadan da art arda tanıma sinyalleri gelmeye başladı. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Afganistan’da kapsayıcı bir siyasal diyaloğu destekliyoruz” dedi. Rus devlet televizyonunun aktardığına nazaran Lavrov, “Afganistan’daki bütün siyasal, etnik ve dini grupların katılımıyla gerçekleşecek kapsayıcı bir milli diyaloğun başlatılmasını destekliyoruz” diye konuştu.

Benzer bir tanıma sinyali de Ankara’dan geldi. Taliban sözcülerinin içeride ve dışarıdaki taraflarla uzlaşma yönündeki açıklamalarına değinen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Şu ana kadar Taliban’ın verdiği mesajları pozitif yönde karşıladığımızı söylemek isteriz” dedi. Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ile ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu ek olarak Türkiye’nin Afganistan’da ‘bütün taraflarla’ diyaloğu sürdürdüğünü bildirdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “Şayet sulh istiyorsan devamlı muharebeye hazır olmalısın” açıklaması yapmış oldu.

Pakistan Başbakanı İmran Han ise Afganistan’ın köleliğin zincirlerini kırdığını ileri sürdü. Geo News televizyonundaki habere nazaran, Han, başkent İslamabad’da ilkokullar için “Yeni Ulusal Öğrenim Müfredatı”nın tanıtımında meydana getirdiği açıklamada, köleleştirilmiş zihinlerin büyük şeyler başaramayacağını belirterek, bu zincirlerden kurtulmanın mühim bulunduğunu altını çizdi. Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Afganistan’dan gelen kurul ile meydana getirdiği toplantıda, Afganistan problemininin çözümü için kapsamlı ve geniş tabanlı siyasal uzlaşı çağrısında bulunmuştu.

Amerika DE MESAJ VERDİ

Amerika, Afganistan’da iktidarı yakalayan Taliban hükümetini tanımak için koşullarını beyan etti. Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Halkının temel haklarını korumuş olan, teröristleri barındırmayan ve nüfusunun yarısı olan hanımefendi ve kız evlatlarının temel hakları da dahil olmak suretiyle halkının temel haklarını korumuş olan geleceğin Afgan hükümeti, beraber çalışabileceğimiz bir hükümet olur” dedi.

Price ek olarak “Tersi de geçerli, bunu yapmayan bir hükümeti desteklemeyeceğiz” ifadesini kullandı. Sözcü Ned Price, Birleşmiş Milletler Emniyet Konseyi’nden meydana getirilen açıklamadaki “Afgan liderliğinde ve Afganların hakim olduğu bir süreç” çağrısına atıfta bulunarak, Afganistan’da iyi mi bir hükümetin kurulması gerektiği hikayesinde internasyonal toplumda “bir düşünce donanması” bulunduğunu söylemiş oldu.

BMGK açıklamasında, çatışmanın sona ermesinin “sadece hanımefendi, çocuk ve azınlıklar da dahil olmak suretiyle insan haklarını korumuş olan kapsayıcı, adil, dayanıklı ve realist bir siyasal çözüm kanalıyla sağlanabileceği” vurgulanıyor ve Emniyet Konseyi üyeleri, tarafları insan haklarına ilişik internasyonal ölçü ve standartlara uymaya ve bu konudaki bütün kötüye kullanma ve ihlallere son vermeye çağırıyor.

KADINLARA GÜVENCE

Avrupa Parlamentosu (AP) ise “Bundan sonraki bütün müzakereler, Afgan hanımefendi ve kızlarının güvenliğini garantilemelidir” açıklamasında bulunmuş oldu. AP Bayan Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı Evelyn Regner, Afganistan’daki hanımefendiler ve kız evlatlarının güvenliği ve refahının güvence edilmesine yönelik çağrıda bulunmuş oldu.