Taliban: Türkiye ile ilişkilerimizde iki temel husus var; birincisi İslam dininin prensipleri, ikincisi ülkenin menfaati

0
25
Taliban

Taliban’ın Katar’daki Siyasal Yazıhane Sözcüsü Muhammed Naim Vardak, Türkiye ile sorunlarının olmadıklarını belirterek, “İlişkilerimizde iki temel husus var. Birincisi İslam dininin prensipleri, ikincisi ise ülkenin ve halkın yüksek menfaati” ifadelerini kullandı. Vardak, Türkiye ile haberleşme içerisinde olduklarını bildirdi.

Vardak, “Türkiye mühim bir ülke, Türk halkı Müslüman ve kardeş halk. Türkiye ile zamanı, toplumsal ve kültürel ilişkilerimiz var” diye konuştu.

“TÜRKİYE İLE İLETİŞİM İÇİNDEYİZ”

Vardak, ileride ilişkileri geliştirmek istediklerini ve Taliban’ın Türkiye ile haberleşme içerisinde bulunduğunu belirtti.

Vardak, Taliban’ın Türkiye’nin desteğine ihtiyacı olup olmadığına ilişik soruya, “Bunda kuşku yok. Bunu (desteği) istiyoruz. Halkımız 40 senedir savaşın içerisinde ve desteğe ihtiyacı var. Bütün dünya ülkelerinden bilhassa de Türkiye’den halkımıza ve ülkemize yardım etmelerini istiyoruz” benzer biçimde yanıtladı.

“TÜRKİYE İLE İYİ İLİŞKİLER KURMAK İSTİYORUZ”

Türkiye’nin Afganistan’da ve ülkenin tekrar imarında mühim, yapıcı ve pozitif yönde bir rol oynayabileceğini ve bu role gereksinimleri bulunduğunu vurgulayan Vardak, iki ülke arasındaki ilişkilerin yapısına ilişik şunları kaydetti: “İlişkilerimizde iki temel husus var. Birincisi İslam dininin prensipleri, ikincisi ise ülkenin ve halkın yüksek menfaati. Bu iki husus sebebiyle bilhassa Türkiye ile iyi, yapıcı ve pozitif yönde ilişkiler oluşturmak istiyoruz. Bizim Türkiye ile sorunumuz yok.”