Taliban Kabil’de | CHP’li Çeviköz: Askerlerimiz en yakın zamanda çekilmeli

0
47
Türk Askeri

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz, Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’e girmesinin peşinden, “Askerlerimiz Afganistan’dan artık en yakın zamanda çekilmeli. Istifa sonucu bir zayıflık değil, dirayet, ileri görüşlülük ve kurmay öngörünün işaretidir” dedi.

Çeviköz, toplumsal medya hesabından icra ettiği açıklamada, kamuoyunun saydam halde bilgilendirmesi çağrısında da bulunarak, “Istifa kararının katılması ve bunun açıklanması bir zayıflık değil, dirayet, ileri görüşlülük ve kurmay öngörünün işaretidir” dedi.

Çeviköz dün ( 14 Ağsutos )icra ettiği paylaşımda da, “Afganistan’daki Türk vatandaşlarının ve askerlerimizin hemen ülkeyi terketmeleri talimatı ne süre verilecek?” diye sormuştu.

AFGANİSTAN’DA YÖNETİM TALİBAN’A DEVREDİLECEK

Afganistan İçişleri Bakanı Vekili General Abdul Settar Mirzakval, Twitter hesabından paylaşmış olduğu videoda, Taliban’ın başkente girmesinin peşinden Kabil’e saldırılmayacağını ve yönetimin dönemi hikayesinde müzakerelere başlanacağını beyan etti.

Mirzakval, Kabil halkına seslendiği konuşmasında “Afganistan İçişleri Bakanı Vekili sıfatıyla bütün güvenlik güçlerinin, hususi kuvvetlerin ve öteki personelin şehrin güvenliğini sağlamak için değişik yerlerde görevlerini sürdürmelerini emrettim. Halkımız asla kaygı etmesin. Şehirde şu an emniyet problemi yok” ifadesini kullandı.