Taliban ilerliyor, Türkiye ısrarcı

0
39
Taliban ilerliyor, Türkiye ısrarcı

Taliban’ın Afganistan’da ilerleyişi sürerken Türkiye’nin Kabil Havalimanı ısrarı sürüyor. Bakan Hulusi Akar, “Şartlar oluşursa Afgan kardeşlerimizin güvenliği ve huzuru için havaalanını işletmeye talibiz” dedi.

Afganistan’da ilerleyişini sürdüren Taliban, ülkenin güneybatısındaki Nimroz vilayetinin idare merkezi Zaranc’ı ve Cüzcan vilayetinin merkezi Şibirgan şehrini ele geçirdi. Taliban böylece 24 saat içinde iki vilayet merkezini yakalamış oldu. AA’ya konuşan Cüzcan Vali Yardımcısı Abdul Kadır Maliye, ek olarak iki gündür Şibirgan şehrinde militanlarla emniyet güçleri içinde çatışma yaşandığını söylemiş oldu. Çatışmalar kararı öğleden sonrasında Şibirgan merkezinin Taliban kontrolüne geçtiğini anlatım eden Maliye, şu an bütün amme binalarının militanların elinde bulunduğunu belirtti. Maliye, emniyet güçlerinin kent merkezi haricinde bulunan havalimanına geri çekildiğini kaydetti. Maliye, ek olarak Cüzcan vilayetinin son ilçesi olan Hoca Dukuh’nun da Taliban kontrolüne geçtiğini belirtti.

Afganistan Data ve Medya Merkezi Başkanı Dawa Khan Menapal, bu gelişmeden birkaç saat ilkin başkent Kabil’de Taliban’ın düzenlemiş olduğu suikast kararı öldürülmüştü.

BAKANDAN AÇIKLAMA

Ulusal Müdafaa Bakanı Hulusi Akar, “Şartlar oluşursa Afgan kardeşlerimizin güvenliği, rahatlık ve ihtiyaçlarının karşılanması, Afgan kardeşlerimize yardımcı olması için havaalanını işletmeye talibiz. Bu konudaki temaslarımız sürüyor” dedi. Afganistan’da Amerika’nin çekilmesinin peşinden Taliban’ın tesirini arttırması sonrası onbinlerce Afgan başka ülkelere göçerek sığınmacı olmak mecburiyetinde bırakılmıştı. Gündeme dair açıklamalarda bulunan Akar, Afganistan’daki Havalimanı mevzusundaki taleplerini yineledi. Bakan Akar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde: “Türk Silahlı Kuvvetleri çalışanlarının kahramanlık ve fedakarlık hikayesi bitmedi, devam ediyor. Mehmetçik tarih yazmayı sürdürüyor. 24 Temmuz 2015’ten bugüne dek 18 bin 313, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde ise 1 Ocak’tan bugüne 1631 terörist yansız hale getirildi. Şartlar oluşursa Afgan kardeşlerimizin güvenliği, rahatlık ve ihtiyaçlarının karşılanması, Afgan kardeşlerimize yardımcı olması için havaalanını işletmeye talibiz. Bu konudaki temaslarımız sürüyor. Yangınla savaşım çalışmalarına 4 İHA, 5 çıkarma gemisi, 1 karakol gemisi, 4 helikopter, 50’den fazla itfaiye aracı, arazöz ve iş makinesi ile 600’den fazla personelle katkı sağlıyoruz.”