Süleymancılar Tarikatı’na kıyak!

0
33
Süleymancılar Tarikatı

AKP’li Çekmeköy Belediyesi’nin ‘toplumsal kültürel tesis alanını’ Süleymancılar’a tahsis etmiş olduğu açığa çıktı. Ek olarak Ensar Vakfı ve TÜGVA’veya bina tahsis eden belediyenin ihalesinden “düşük öneri veren” firma elendi.

Çekmeköy Belediyesi’nin 2020 Yılı Etkinlik Tutanağı’nun, “Çekmeköy Belediyesi’nce Meydana getirilen Tahsis ve Devirler” başlıklı bölümünde, Mimar Sinan Mahallesi’ndeki “Toplumsal kültürel tesis alanının” Türkiye Öğrenim ve Kültür Derneği’ne tahsis edilmiş olduğu anlaşıldı. Dernek, tahsis edilen araziyi “Uğurlar Yüksek Tedris Adam Talebe” ismi altında kullanırken derneğin Süleymancılar Tarikatı’yla ilişkili olduğu açığa çıktı.

Ulaşmış olduğu yurt yetkilileri, “Süleyman Hilmi Tuna Hazretleri’ne bağlıyız” ifadelerini kullanarak Süleymancılar Tarikatı ile ilişkili olduklarını itiraf etti. Ulaştığımız Çekmeköy Belediyesi yetkilileri mevzuya ilişik bir izahat yapmayarak sorularımızı cevapsız bıraktı.

ENSAR VE TÜGVA

Belediye’nin tahsis sıralamasında, geçtiğimiz yıllarda Karaman’daki talebe yurdunda kalan evlatların eşeysel istismara maruz bırakılması skandalıyla hafızlara kazınan ve AKP’ye yakınlığıyla malum Ensar Vakfı da yer aldı. AKP’li belediye Çamlık Mahallesi’nde kiraladığı bir binanın bir bölümünü Ensar Vakfı’na, bir bölümünü ise AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) tahsis etmiş olduğu açığa çıktı. Ek olarak binanın bir kısmı de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın Idare Kurulu Üyesi olduğu Yeşilay’a tahsis edildi.

YOKSULU GÖREMEDİLER

Belediyenin raporunda, toplumsal yardımlara ilişik de birtakım bilgilere işaret edildi. 2020 senesinde koronavirüs salgını ve yoksullukla boğuşan 10 bin 241 vatandaş belediyeye toplumsal yardım almak için başvurdu. Sadece 4 bin 703 yurttaşın başvurusu reddedildi. 2018 senesinde 5 bin 729 kişiye toplam 4 milyon 340 bin TL nakdi yardım meydana getiren belediye, 2020 senesinde bu sayıyı nerede ise yarı yarıya azalttı. 2020 senesinde 2 bin 71 yurttaşa toplam 2 milyon 166 bin TL nakdi yardım yapıldığı anlatım edildi.

***

Düşük öneri veren elendi

Çekmeköy Belediyesi’nin 2020 Yılı Kontrol Komisyonu Tutanağı’na karşı CHP’li Meclis Üyesi Sami Plato tarafınca hazırlanan şerh raporunda da çarpıcı bilgilere işaret edildi. Raporda, Çekmeköy Belediyesi Yardımcı Hizmetleri Müdürlüğü’nün “Hizmet Binalarının Bakım ve Onarımı” ismi altında düzenlemiş olduğu ihalede tam 355 bin 970 TL daha düşük öneri veren firmanın elendiği açıklandı. Belediyenin düzenlemiş olduğu ihaleyi, 1 milyon 439 bin TL’ye Ekşioğlu Yapı Firması aldı. Sadece, ihaleye 355 bin 970 TL daha düşük öneri veren kısaca 1 milyon 83 bin TL öneri veren başka şirket, “Şartlı öneri kapsamına girmiş olduğu sebebi öne sürülerek ihale dışı” bırakıldı.