Süleyman Soylu: Kaçak göçle mücadele için İran ile çalışma grubu oluşturduk

0
35
Süleyman Soylu İran

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, resmi ziyaret için gittiği İran’da dün akşam İran İçişleri Bakanı Ahmet Vahidi ile görüştü. İki bakan, sınır illerinde yasa dışı göçle savaşım için yeni bir emek harcama grubu kurduklarını duyurdu.

Resmi temaslarda bulunmak suretiyle Tahran’a giden Soylu ve İranlı mevkidaşı Vahidi içinde meydana getirilen ikili ve heyetler arası görüşmelerin arkasından mutabakat zaptı imzalandı ve ortak basın açıklaması yapılmış oldu.

Konuşmasında heyetler arası bereketli görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve bakanlıklar içinde birbirine yakın bir anlayışın bulunduğunu belirten Soylu, “PKK terör örgütü ve bütün terör örgütleri ile mücadelede beraber ortak bir irade sergiliyoruz. Birçok emek harcama grubumuz var ve bu, iki ülkenin talepleri ile dinamiklerini ortaya koymuştur. Bugün bir kere daha terörle savaşım mevzusundaki kararlılığımızı ve mücadeledeki birliğimizi teyit ettik” ifadelerini kullandı.

Soylu, şunları söylemiş oldu:

“Daha ilkin bağlantı noktası olarak değerlendirdiğimiz birçok emek vermeyi bir üst kademeye taşıyoruz. Sınır güvenliği İran ve Türkiye arasındaki en temel mevzu başlıklarından biridir. Bilhassa emniyet duvarları, fiziki entegre ve teknolojik sistemler hikayesinde muhataplarımızın, İranlı dostlarımızın bizlere göstermiş oldukları kolaylaştırıcı tavır hikayesinde teşekkür ederim.”

İmzalanan mutabakat zaptı iki ülke arasındaki emniyet iş birliğinin artırılması ve geliştirilmesini hedefliyor. Mutabakat sınır yerleri başta olmak suretiyle iki ülkeyi ilgilendiren her türlü “terör ve yasa dışı eylemlerin önlenmesi” ve bu doğrultuda yürütülen her türlü kolluk faaliyetinin karşılıklı olarak geliştirilmesini öngörüyor.