Süleyman Asil ile Numan Kurtulmuş içinde harp mı var?

0
20
Süleyman Soylu Sedat Peker Numan Kurtulmuş

CHP Ordu Mebus Mustafa Adıgüzel, kabahat örgütü lideri Sedat Peker’in Ünye mevzusundaki iddialarının, Ordu’da İçişleri Bakanı Süleyman Asil ile AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş içinde güç dengelerine dahil bulunduğunu gösterdiğini söylemiş oldu. Adıgüzel, “Süleyman Asil’nun mevcut belediye başkanı aleyhine yazılan yazılara ve adaylığını istemeyenlere Sedat Peker vesilesiyle müdahale etmiş olduğu anlaşılıyor. Bu süreçte Adem Atik Ünye Belediye Başkanı olamadı, fakat Kurtulmuş onu Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili yapmış oldu. Bu halde Ünye kurtuldu fakat soygun bütün Ordu çapında sürüyor” dedi.

Peker’in açıklamalarını, “Ordu’da Süleyman Asil ve Numan Kurtulmuş arasındaki güç ve mevzi savaşına müdahil bulunduğunu gösteriyor” lafları ile değerlendiren Adıgüzel; “Ordu’da, iktidar içerisinde geçmişte, Numan Kurtulmuş-Enver Yılmaz kavgasına tanık olduk. Şimdi Numan Kurtulmuş-Süleyman Asil kavgası gibi devam etmektedir” değerlendirmesini yapmış oldu.

Adıgüzel, 2019 yılındaki yöresel seçimlerde Ünye’de, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve kadrosunun Adem Atik’i belediye başkanı yapmak istediklerini söylerken, şu şekilde konuştu:

“Süleyman Asil’nun mevcut belediye başkanı aleyhine yazılan yazılara ve adaylığını istemeyenlere Sedat Peker vesilesiyle müdahele etmiş olduğu anlaşılıyor. Bu süreçte Adem Atik Ünye Belediye Başkanı olamadı, fakat Kurtulmuş onu Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili yapmış oldu. Bu halde Ünye kurtuldu fakat soygun bütün Ordu çapında sürüyor.”

Adıgüzel, Ordu’daki ihalelere için de “Daha geçen gün 25 tane pazarlık usulü adrese teslim milyonluk ihaleleri açıkladım. Adem Atik Ünye Belediye Başkanı olamadı fakat Ünye Limanı’na kayyım olarak atandı. Sonrasında da benim buradaki alengirli işleri açıklamam üstüne çekilme etti. O günden bugüne kavga Ünye Belediyesi ile Ordu Büyükşehir arasına taşındı” dedi.

AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin, Ünye Asarkaya Şehir Ormanı’na meydana getirilen yol çalışmasını tartışmalar sebebiyle durdurduğunu ileri devam eden Adıgüzel, şunları söylemiş oldu:

“Cezalandırılan Ünye Belediye Başkanı değil, bütün Ünye halkıdır. Sözün aslı, tava dibin kara, seninki benden kara. Bütün bu süreçlerin bağımsız mahkemelerde ve TBMM’nin denetleme rolü kapsamında inceleme komisyonu kurularak irdelenmesi gerekiyor. Fakat iktidar vekillerinin oylarıyla reddedildi. Ne olmuş oldu? Bütün milletin konuşmuş olduğu, milletin meclisinde konuşulmasın dendi.”

PEKER NE DEDİ?

Ünye’de yöresel bir gazetenin sahibi bulunduğunu söyleyen Cihan Çakır, katılmış olduğu bir tv programında, organize kabahat örgütü lideri, firari Sedat Peker ile içinde geçtiğini ileri sürdüğü diyalogu paylaşmıştı.

Çakır, “Sedat Peker, Hüseyin Tavlı ile alakalı bir haber için aradı. Bizlerden haberin kaldırılmasını istedi. Niçin diye sorduk. Ilkin yok dedik. Sonrasında ısrarla rica etti. Haberi niçin kaldıracağız, ‘Sizin Ünye ile ne benzer biçimde bir alakanız var?’ diye sorduk. Bizlere, ‘Bakanlıktan dostlarımız aradı. Bizzat rica etti. Ben de senden rica ediyorum’ dedi” demişti.

Peker, toplumsal medya hesabı üstünden icra ettiği açıklamada, “Ordu’nun Ünye ilçesinde gazetecilik meydana getiren Cihat Çakır’ın söyledikleri doğrudur. Kendisine bir dostumu yollayarak AKP belediye başkanı ve öteki yetkililerle alakalı makale yazmaması için uyardım. Samimi ikrar yapıyorum. Bu mevzuyu da araştırın kardeşlerim, buradan oldukca kabahat menfaat” demişti.