Sudan Dışişleri Bakanı Mehdi: Rus deniz üssü anlaşması sebebiyle Amerika’nin baskısını hissetmiyoruz

0
18
Meryem Sadık Mehdi

Verdiği demeçte Amerika’nin Sudan’ın Rus deniz üssü kurulmasıyla alakalı sonucuna nüfuz edebileceği yönündeki açıklamaların sorulması üstüne Mehdi, “Biliyorum, biliyorum sadece bu doğru değil. Bizler tamamen bağımsızız ve bir tek Sudanlıların çıkarlarına, askeri ve sivil çıkarlarımıza bakılırsa hareket ediyoruz” dedi.

Mehdi, Sudan’ın bu mevzuda Amerika de dahil muhtelif ülkelerden baskı hissedip etmediği sorusuna negatif cevap verdi.

‘Bizler, bedeli yurttaşlarımızın kanıyla ödeyen devrimin hükümetiyiz’

Sudan’ın Rus deniz üssü sonucu sebebiyle dış baskı hissetmediğinin altını çizen Mehdi, 2018 yılındaki siyasal vakalara ve 2019 yılındaki darbeye dikkat çekerek, “Bizler halkın hükümetiyiz. Bizler, bedeli gençlerimizin ve yurttaşlarımızın kanıyla ödenen devrimin hükümetiyiz. Şu anda ise internasyonal toplumla ilişkilerimiz yalnızca Sudan’ın çıkarına olacak halde aşama kaydediyor” ifadelerini kullandı.

Sudan ile Rusya içinde yaptığı anlaşma geçen senenin kasım ayında duyurulmuştu.

25 Haziran’da Rusya hükümetinin Sudan’la imzalanan Kızıldeniz’de Rusya’ya ilişik bir deniz üssü kurulmasına yönelik anlaşmanın onaylama dönemini başlatmış olduğu belirtilmişti.

Antak kalma kapsamında kurulacak deniz üssündeki en çok personel sayısının 300 kişiyi geçmemesi ve aynı anda dörtten fazla Rus gemisinin demirlememesi kararlaştırılmıştı.