Suçlulara hak etmiş olduğu ceza verilmeli

0
18
Erdoğan Bayraktar 17-25

Eski Etraf ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonları ile alakalı açıklamaları gündemdeki yerini koruyor. CHP, Bayraktar’ın “Dosyada ne var ise kabul ediyorum, benim suçum. Telefondaki konuşmalar bana aittir, tapeler bana aittir, renkli çekilen kameralar, teknik takiptekilerin tamamı bana aittir” ifadeleri üstüne TBMM’ye inceleme önergesi verdi.

Mevzuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Ankara Mebus Ali Haydar Hakverdi, “Ülkemizin bu biçim ilişkilerle anılması, bütün yurttaşlarımıza zarar vermekle beraber, Türkiye Cumhuriyeti’ni dünya kamuoyunun gözünde ufak düşürmektedir. Çağın paydaşlarından kabul edilen Bayraktar’ın itiraf niteliğindeki açıklamaları, bu mevzunun üstüne giderek suçlulara hak etmiş olduğu cezaların verilmesi adına zamanı bir fırsattır. 17-25 Aralık döneminin yine araştırılması TBMM’de vazife meydana getiren bütün milletvekillerinin omzuna yüklenmiş bir görevdir” dedi.

Partisinin MYK toplantısının peşinden açıklamalarda bulunan CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise, “Eski Bakan ‘Görevini kötüye kullandığını’ kabul etti. Bu ulus, bakan evlatlarının evlerinden çıkan kasaları unutmadı. Sıfırlanmakla bitmeyen avroları, dolarları unutmadı. Kundura kutularında ele geçirilen rüşvet paralarına ürem işletip, Rüşveti faiziyle iade edenleri de unutmadı. Bu vakalar Ulu Divan’da aklanmadı” ifadelerini kullandı. Öztrak laflarını şöyleki sürdürdü: “Hepsi milletin vicdanında hala kanayan bir yaradır. Bu dosyalar milletin vicdanında kapanmamıştır. Şimdi bu itirafları, ucu nereye giderse gitsin, Ihbarı kabul edip, Bu bakanı ifadeye çağırabilecek bir Cumhuriyet Savcısı arıyoruz.”

17-25 Aralık soruşturmalarıyla alakalı ile alakalı hazırlanan dosyaların doğru bulunduğunu söyleyen Erdoğan Bayraktar, Twitter’da son meydana getirdiği paylaşımında ise “Tapeleri ve teknik takip tutanaklarını yansız gözle okuyan hepimiz, dosyanın ne kadar boş bulunduğunu ve ne kadar zalimce hazırlandığını idrak edecektir” ifadelerini kullanmıştı.

Öte taraftan Halkın Kurtulma Partisi (HKP), 17-25 Aralık soruşturmalarında ismi geçen Erdoğan Bayraktar’ın gündem yaratan itirafları sonrası Bayraktar’la beraber eski bakanlar Hâkim Bağış, Muammer Güler ve Zafer Çağlayan ile alakalı şikayetçi oldu.