Strateji Başkanlığı Erdoğan’ı yalan olduğunu beyan etti

0
19
Recep Tayyip Erdoğan

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen “İşçilerle Randevu” programında konuştu. “Değişik sektörlerde alın teriyle ekmeklerini kazanan kardeşlerimle bugün bu gazi mekânda, milletin evinde bir araya gelmekten büyük saadet duyuyorum” diyerek lafa başlamış olan Erdoğan, randevu için Emek verme ve Toplumsal Emniyet Bakanı Vedat Alim’le beraber Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’a da teşekkür etti.

Konuşmasında ‘çalışmak kadar emeğinin karşılığını almanın ne kadar mühim bulunduğunun da oldukça bilincinde olduklarını’ belirtip “Bu hakların temini için gerektiğinde imkânları zorlama pahasına tercihimizi hep çalışanların emeklerinden yana kullandık” iddiasında buldu. AKP iktidarlığı dönemindeki ulusal gelir ve maaş artışlarına değinen Erdoğan, “Ulusal gelirimiz TL olarak ortalama 11 kat yükselirken, asgari ücretin 16 kata yakın artması bunun en somut örneklerinden. Aynı olağanüstü yükselişi emekli maaşlarında da görmek olası. 27 kat artan emekli maaşları vardır” diye konuştu.

GERÇEKLER ANLATILMADI

Sadece Erdoğan’ın bu laflarını Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın verileri yalandı. Bu sebeple AKP’nin iktidara geldiği 2002 senesinde ulusal gelir 362 milyar lirayken 2021’de 6,648 milyar lira planlanıyor. Aradan geçen 19 yılda ulusal gelirdeki artış 18,4 kat. Öte taraftan asgari ücret ise aynı kuşakta 184 liradan, 2 bin 825 liraya çıkarak 15,4 kat artmış. DİSK-AR da işçilerle buluşmada gerçeklerin anlatılmadığını belirterek toplumsal medyada paylaşımda bulunmuş oldu. Buna nazaran AKP’li yıllarda fert başına ulusal gelir 12,1 kat artarken, yaklaşık emekli aylığı 9,4 kat, yaklaşık işgören maaşı 8,7 kat, yaklaşık işgören emekli aylığı 7,1 kat, amme işçisi tutarı 6,9 kat arttı.