Stoltenberg: Ukrayna, NATO üyeliği için daha fazlasını yapmalı

0
34
Ukrayna

Cenk muhabirleriyle icra ettiği toplantıda konuşan Stoltenberg, NATO üyeliğine aday ülke bulunduğunu anımsatarak Kiev’in yapması gerekenleri söyledi.

Stoltenberg, “Reformlar kapsamında büyük seviyede yolsuzlukla mücadeleye yönelik yükümlülüklere uyulmasıyla alakalı muhtelif programlarımız var. Ukrayna halihazırda bu reformlara başladı sadece daha fazlasına ihtiyacımız var. Bunların tam olarak uygulanmasını sağlamak için daha fazlasını yapmalıyız” dedi.

NATO üyeliği fiil planının sunulması için ittifaka üye 30 ülkenin tamamının onayının lüzumlu bulunduğunu kaydeden Stoltenberg, NATO zirvesinin ana gündem maddesinin Ukrayna’ya fiil planı sunulması olmadığını belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, zirveden önceki icra ettiği açıklamada, ülkesinin NATO üyeliği meselesinin bir an evvelde çözüme kavuşturulması icap ettiğini anlatım etmişti.

Zelenskiy, Ukrayna’nın her halükarda zamanla NATO’ya gireceğini, sadece ülkenin vatandaşlarının giderek buna daha azca inandığını anlatım ederek “Bana kalırsa bu büyük bir mesele” demişti.