Sözcü Yarmış: Navalnıy, Rusya’ya dönecek, diğer seçenekleri hiçbir zaman değerlenmedik

0
15
Aleksey Navalniy

The New York Times muhabiri Michael Schwirtz’in paylaştığı bir tweet’e yanıt veren Yarmış, “Gazeteciler sabahtan beri bana yazıp Aleksey’in Rusya’ya dönmeyi planladığının doğru olup olmadığını soruyorlar. Bu sorunun nedenini anlıyorum ancak bazılarını aksini düşünmesi de tuhafıma gidiyor. Herkes için bir kez daha altını çizerek söylüyorum: Başka hiçbir seçenek hiçbir zaman değerlendirilmedi” ifadelerini kullandı.

​Navalnıy’ın bir Alman savcıya verdiği ifadeyi aktaran New York Times (NYT) gazetesi, Rus muhalifin sağlığına kavuştuktan sonra Rusya’ya dönmeyi planladığını yazmıştı.

NYT’ye konuşan bir kaynak, “Navalnıy Almanya’ya göç etmeyi planlamıyor. Rusya’ya dönmek ve görevine devam etmek istiyor” demişti.

Hastaneden ilk fotoğraf

Öte yandan, Navalny’nin, Komadan çıktığından beri hastane yatağından ilk fotoğrafı yayınlandı.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Привет, это Навальный. Скучаю по вам 😍. Я все ещё почти ничего не умею, но вот вчера смог целый день дышать сам. Вообще сам. Никакой посторонней помощи, даже простейший вентиль в горле не использовал. Очень понравилось. Удивительный, недооценённый многими процесс. Рекомендую

Алексей Навальный (@navalny)’in paylaştığı bir gönderi (15 Eyl, 2020, 2:38öö PDT)

Navalny’nin Instagram hesabından paylaşılan fotoğrafın altında şu ifadelere yer verildi:

Merhaba, bu Navalnıy. Sizleri özledim. Daha neredeyse hiçbir şeyi yapamıyorum. Ancak dün gün boyunca kendi başıma nefes alıp verebildim… Çok hoşuma gitti. Birçok insan tarafından hafife alınan harika bir süreçtir.”

Fotoğrafta Navalnıy’nın yanında eşi ile çocukları da görülüyor.

Ne olmuştu?

Navalnıy, Sibirya’daki Tomsk kentinden başkent Moskova’ya giderken uçakta kendisini kötü hissetmesi nedeniyle Omsk kentindeki bir hastaneye kaldırılmıştı. Daha sonra Almanya’ya sevk edilmişti.

Kira Yarmış, fenalaştığı gün Navalnıy’ın sadece çay içtiğini, politikacının çaya konulan bir maddeyle zehirlenmiş olduğundan şüphelendiklerini açıklamıştı.

Fakat Navalnıy’ın Rusya’nın Omsk kentinde kaldırıldığı hastanede yapılan toksikoloji testleri temiz çıkmıştı. Doktorları, politikacının kan ve idrar testlerinde zehirli bir maddeye rastlamadıklarını belirmişti.

Almanya ordusundan uzmanların yaptığı araştırmanın sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, “Berlin’deki Charite kliniğinin talebi üzerine Alman ordusuna ait özel bir laboratuvar, Aleksey Navalnıy’dan alınan numuneler üzerinde toksikolojik test yaptı. Noviçok grubu kimyasal, sinirleri paralize edici askeri nitelikli madde olduğu kesin olarak belirlendi” demişti.