Soylu: AKP, kadına şiddeti engelleme konusunda samimi bir gayret gösterdi

0
65
Süleyman Soylu

Kadına yönelik şiddetle mücadelenin konu edindiği bir seminerde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye, AK Parti hükümetleriyle birlikte bu meselede samimi bir gayret ortaya koymuştur” iddiasında bulundu.

İstanbul Sözleşmesi’nin hükümlerine uyulmaması başta olmak üzere, toplumsal muhalefetin konu özelinde yaptığı eleştirilere rağmen Soylu, Türkiye’nin AKP hükümetleriyle birlikte kadına yönelik şiddeti engellemede samimi bir gayret ortaya koyduğunu iddia etti. Soylu şunları söyledi:

‘TÜRKİYE ÖRNEĞİ OLMAYAN ADIM…’

“(Kadına şiddet) Türkiye, AK Parti hükümetleriyle birlikte bu meselede samimi bir gayret ortaya koymuştur. Bunun en önemli ve kilit adımı da 2012 yılında kabul edilen 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’dur. Türkiye’de daha önce örneği olmayan önemli bir adımdır, bana göre de aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadelede milattır.

(Kadınlara koruyucu tedbir kararı) Gerek kolluk birimlerimiz, gerek mülki idare amirlerimiz böyle bir mesele geldiğinde lütfen tedbir kararı vermekten çekinmesinler ve gecikmesinler. Çünkü sonrasında ‘eyvah’ yetmez. Hatta ‘bu kararları verirken gecikmeyin’ demek bile belki doğru değil, ‘acele edin’. Öyle hassas davranın ki şiddet mağduru bir kadın, sizin yanınızdan asla tedbir alınmamış şekilde çıkmasın. ‘Gittim ama bir şey yapmadılar’ demesin.

(Kadına şiddet) Şiddeti uygulayan şüpheliye dönük alınan önleyici tedbir kararlarında, geçen yılın 10 ayına göre yüzde 70 artış yaşanmıştır.”