Soma’nın hesabı ne olursa olsun sorulur

0
37
Soma

Siyasal müdahalelerle 7 sene süresince sürüncemede bırakılan Soma Katliamı davasında karar ana paradan yana oldu. 301 madenci yaşamını kaybederken aramızda gezen katiller hapse girmeyecek.

Katillerin dışarıda özgür olması katliamda yakınını kaybeden ailelerin, avukatların ve hakkaniyet için savaşım eden bütün emek arkadaşlarının vicdanını yaraladı. Avukatların bütün itirazlarına karşın karar duruşmasından derhal ilkin atanan başat Serkan Erdoğan, sonucu açıklarken duruşma salonu karıştı. Can Gürkan’ın azca ceza almasına yol açan ‘ihtimaller içinde kastla’ değil de ‘bilgili taksir’ suçundan yargı giymesini aileler tepkiyle karşıladı. Avukatlar ailelerin yanına geçerken mahkeme heyeti salonu terk etti.

İktidar tarafını çoktan belli etti

2014 senesinde Soma Katliamı’nı protesto eden madencilere Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in attığı tekme iktidarın tarafını belli etmişti. Kâr hırsının kararı gerçekleşen Soma Katliamı’nın sorumlularına verilen göstermelik cezalarla ana paraya arkanızdayız mesajı verildi. Ülkeyi ucuz emek cennetine dönüştürme hayalleri gerisinde koşan iktidar, bir tek emeği değil işçi canını da ucuzlaştırdı. Fıtrat, yazgı benzer biçimde dini referanslarla ölümleri meşrulaştırdı. Ses çıkaranı ise gözaltına aldı, hapis cezaları verdi.

Patronların iktidarı sermayeyi korudu

Soma davasında ‘bilgili taksir’ değil de ‘ihtimaller içinde kast’ suçundan ceza verilseydi bu emsal bir karar olacaktı. Böylece iş cinayeti yargılamalarında sorumluları daha ağır bir yargılama bekleyecekti. Soma’da adil bir yargılama yapılsaydı, her sene alınmayan önlemler ve kâr hırsı sebebiyle binlerce işçinin iş cinayetlerinde katledildiği vatanımızda patronlara karşı caydırıcı olacaktı.

Soma’da mahkemelerden hakkaniyet çıkmadı. Sadece madenci ailelerinin ve emekten yana olan her insanın mücadelesi devam edecek. Soma akıllarda kalacak. Sorumlular hakkaten cezalandırılana kadar bu işin peşi bırakılmayacak.

Duruşmanın arkasından mahkeme önünde izahat meydana getiren aileler karara sert reaksiyon gösterdi. Bir madenci yakını şöyleki konuştu: “Göçmüş, kokuşmuş adaleti arıyoruz. Bigün gelir mi? Bizim tek derdimiz hakkaniyet. Şimdi bizlere diyecekler ki neyin adaleti. ‘Size paralar verildi, yardımlar yapılmış oldu. Ak Parti’ye oy çıktı Soma’dan’ diyecekler. Bizlere bela okuyan bile var. Fakat bizler bir tek ölen 301 bireyin adaletini aradık. Evlatlarımızın adaletini aradık. Sadece olmadı, başaramadık. Tekrar 301’ler yaşanmasın diye uğraştık. En tepeden yargılanacaktı. Cumhurbaşkanı ‘En yakınım bile olsa tutuklanacak, cezasını çekecek’ demişti. Sadece ucu kendisine dokunduğu süre sustu.”

Başka bir madenci yakını ise şunları söylemiş oldu: “Ben ölürüm fakat benim torunum bu davanın gerisinde olacak. Bunu açıkça konuşuyorum, bu dava burada bitmedi. Ben çocuğumu öldüren kimse kurtulamaz.”

***

Bu hukuksuz sonucu kabul etmeyeceğiz

Verilen cezaları değerlendiren aile avukatlarından Nergiz Tuba Aslan sanıkların tamamının özgür bulunduğunu hatırlattı. Çıkan kararın mutlaka kabul edilemeyeceğini dile getiren Aslan, “Herhangi bir tutuklama sonucu yok. Karar kesinleşmeden de infaz aşamasına geçilmeyecek. Kabul edilebilir benzer biçimde değil. Yeni infaz yasasına bakılırsa cezaları kesinleşse bile yatacağı en fazlaca birkaç aydır onu da yatar mı bilmem. Bizler mücadelenin hukuki boyutunu bırakmayacağız” dedi.

Can Gürkan’ın ihtimaller içinde kast yerine suçunu hafifletici olan bilgili taksirle yargılandığını hatırlatan Aslan şöyleki konuştu: “Tutuklu olduğu vakit göz önünde bulundurulduğunda ve ceza ihtimaller içinde kasıttan kurulmadığı için yatacağı vakit yeni infaz yasası düzenlemesine bakılırsa almış olduğu cezanın yarısı. Kasten işlenen bir kabahat olmadığı yönünde yargılandığı için almış olduğu cezanın bir tek yarısını yatması gerekiyor sonrasında denetimli özgür dönemi. Karar kesinleştiğinde dahi 301 bireyin ölmesinden görevli olan, firmanın patronu, en üst seviye yöneticisi birkaç ay bir ihtimal hapishanede duracak bir ihtimal kalmayacak.”

KAYIPLARIN ARTMASINA NEDEN OLDU

Aslan, Haluk Evinç hakkındaki verilen beraat kararını ise şu laflarla değerlendirdi: “Can Gürkan hakkındaki bilgili taksirden yargı kurulmuş olması benzer biçimde Haluk Evinç hakkındaki da beraat kararının verilmiş olması kabul edilemez. Bu madende acele fiil vaziyet planının başkanı. Hazırlanan acele fiil vaziyet planında başkan sıfatında. Bilhassa madende cinayet gerçekleştikten sonrasında havalandırmanın ters çevrilmesi kararını veren insan. Bu havalandırma ters çevrildikten sonrasında 23 bireyin bizzat ölümüne yol açan insan ve bununla birlikte o cinayet yaşandıktan sonrasında müessir bir kriz yönetimi sağlamadığı için bir kaos ortamı oluştuğundan katliamda ölen işçi sayısının artmasına yol açan insan. Hem yapması ihtiyaç duyulan işleri yapmadığı için bir de bizzat iradi olarak karar verip havalandırmayı ters çevirilmiş olduğu için 23 bireyin ölmesinden bizzat görevli olan insan hakkındaki beraat sonucu verildi. Kabul edilebilir benzer biçimde değil.”