Kuzey Kore: Amerika ile nükleer müzakereleri sürdürmeyeceğiz

0
29
ABD ve Kuzey Kore

Dışişleri Bakanı Ri Son Gwon, resmi haber ajansı KCNA‘ya meydana getirdiği açıklamada, “Müzakereler bir yana, Amerika ile herhangi bir münasebet kurma olasılığını dahi düşünmüyoruz. Bu bizi bir yere götürmüyor, yalnızca değerli zamanımızı alıyor” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un kız kardeşi Kim Yo Jong da dün meydana getirdiği açıklamada, görüşme beklentisinin Amerika’yi hayal kırıklığına uğratacağını belirtmişti.

Kim, “Bir Kore atasözü der ki; bir rüyayı görmek değil yorumlamak önemlidir” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Büyükelçi Ri, Kim’in açıklamasıyla ‘Amerika’nin telaşlı hüküm, faraziye ve beklentilerini boşa çıkardığını’ belirtti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geçen hafta, ülkeyi yöneten Kore İşçi Partisinin kongresinde yetkililere Amerika tarafıyla “hem diyalog bununla beraber karşılaşmaya” hazır olunması çağrısında bulunmuştu.

Amerika Milli Emniyet Danışmanı Jake Sullivan ise Jong-un’un ifadelerini Amerika ile müzakereler açısından ‘entresan sinyal’ olarak değerlendirmişti.

Kuzey Kore Hususi Temsilcisi Sung Kim de Pyongyang yönetiminin nükleer programı ve durdurulan görüşmeler ile alakalı, Cenup Koreli ve Japon yetkililerle görüşmesinin arkasından Amerika’nin görüşme tekliflerine yakında Şimal tarafınca pozitif bir yanıt almayı umduğunu söylemişti.

Amerika ile Şimal Kore arasındaki nükleer müzakereler

Eski Amerika Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim, ilk kere 12 Haziran 2018’de Singapur’da bir araya gelmiş, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barışın sağlanması hikayesinde mutabakata varmışlardı.

İki önder, 26-27 Şubat 2019’da Vietnam’da bir kere daha görüşmüş sadece doruk, beklenenden süratli ve anlaşmasız sona ermişti. En son 30 Haziran 2019’da Şimal ve Cenup Kore arasındaki silahsızlandırılmış bölgede görüşen iki önder, nükleer görüşme periyodunu sürdürme sonucu almıştı.

İki ülke içinde Ekim 2019’da İsveç’te meydana getirilen emek harcama düzeyindeki toplantılar, Şimal Korelilere bakılırsa, Amerikalılar ‘eski tasarruf ve tavırlarını’ devam ettirdiğinden ötürü kesilmişti.