Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan Mustafa Akıncı’ya cevap: Tarzı kaybetmeyi hazmedememiş

0
94
Ersin Tatar

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ni (AGC) ziyaretinde gazetecilere açıklamalarda bulunmuş oldu.

Eski Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Akıncı’nın T24 yayınında Metin Kaan Kurtulma’a meydana getirdiği açıklamada dediği “Ankara’nın direktifiyle MİT seçimlere müdahale etti. ‘Kazansan bile görevde kalamayacaksın’ dediler. Ankara’nın tek hâkimi konumundaki birey olarak sayın Erdoğan, orada kendi çevresini iyi mi yönetiyorsa burayı da öyleki tedvir etmek istiyor” sözlerinin hatırlatılması üstüne Ersin Tatar, şu şekilde dedi:

“Tarzı kaybetmenin çok açık ki tesiri altında. Hazmedememiş. Seçimler oldukça demokratik ve YSK tarafınca onaylanmıştır. Her seçim döneminde olduğu benzer biçimde bazı spekülasyonlar yapılmıştır. Bizler bir zihniyeti temsil ediyoruz. Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geleceği ve bekası için, Türkiye Cumhuriyeti’yle aynı politikayı paylaşabildiğim için, senelerdir federal anlaşmaya izin vermediğim için artık yeni bir ekranların yeni bir anlayışı için benim ve arkadaşlarımın cesaretiyle mühim bir adım atılmıştır. Eski politikayı terk etmek ve yeni bir politikayı ortaya dercetmek bir bakıma vazife ve sonuç talep eder. Hamdolsun halkımızın büyük bölümünün desteğini aldık. Türkiye’nin desteği de muazzam. İki devleti dünya siyasetine getirdik. Hazmedemedikleri, eski siyasetin terk ediliyor oluşudur. Federal temelli antak kalma Rumlarla ortaklaşa iş anlama gelir. Tek hakimiyet Kıbrıs Türk halkı için vehamet arz ediyor. Esas oynanan oyun Kıbrıs’tan Türkiye’yi çıkartmaktır. Kıbrıs Türklerinin kendi bekası da önemlidir. Benim siyasetim yüzde 100 örtüşmektedir. Bu doğrudur ve bununla gurur duyuyorum. Bunlar yersiz iddialardır. Ben Kıbrıs Türk halkının menfaatlerini korurken doğal olarak ki de Türkiye’nin güvenliği ve bekası için bu mücadeleyi yürütmekten ötürü son aşama gururluyum. Devamlı olarak Akıncı ve yandaşları yalanlarla üzerime gelmektedir.” 

Ersin Tatar, Şimal Kıbrıs’ın pandemi koşullarına karşın ekonomisini hızlandırma emek harcamaları yürüttüğünü belirtirken, cumhurbaşkanı olduktan sonrasında Türkiye ile kardeşlik duygularının pekiştiğini, iki halk arasındaki samimi ve gönül bağının daha da arttığını söylemiş oldu.

Tatar, Şark Akdeniz’de, mavi vatanda, hava sahasında hem Türkiye’nin bununla beraber Şimal Kıbrıs’ın güvenliği için işbirliğinin daha iyi bir halde sürdürülmesi inancında bulunduğunu altını çizdi.

‘Kıbrıs’ta iki ayrı başat bağımsız devlet gösterimi’

Kıbrıs’ta iki ayrı başat bağımsız devletin yan yana, işbirliğiyle bir anlaşmanın olabileceği bir bürokrasi yürüttüğünü özetleyen Tatar, “Bu yeni bir vizyon, yeni bir siyasettir. Antalya Dış ilişkiler Forumu’nda birçok ülkenin devlet başkanlarına, bakanlarına bunu paylaştık. Gerekçelerini izah ettik” diye konuştu.

‘Türkiye ile bağlarının kopartılmasına hiç müsaade etmeyeceğiz’

Antalya ve Kıbrıs’ın birbiriyle yakın bağı bulunduğunu belirten Tatar, Anamur’dan suyu Kıbrıs’a götürdüklerini ve aradaki Şark Akdeniz’i ‘Türk gölü’ benzer biçimde gördüklerini söylemiş oldu.

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs’ın eskiye gore fazlaca daha yakın bulunduğunu özetleyen Tatar, “Türkiye ile bağlarının kopartılmasına hiç müsaade etmeyeceğiz. Siyasetimizi ona gore şekillendirmek durumundayız” düşüncesini dile getirdi.

Antalya’daki fazlaca sayıda turizmcinin Kuzey Kıbrıs’ta da yatırım yaptığını belirten Tatar, “KKTC’nin gezim potansiyeli giderek artmakta. Pandemiden sonrasında büyük bir yükselişe geçeceğiz. Antalya, dünyanın en büyük gezim potansiyeli olan şehirlerle rekabet ediyor. Hatta onları da geçecektir. Dağlarla denizin, yeşile mavinin buluşmuş olduğu sıcakkanlı Akdeniz insanları ile Antalya turizme fazlaca değişik özellikler katıyor” ifadesini kullandı.