Silivri savcısı, Muharrem İnce’nin seçme-seçilme hakkından mahrum bırakılmasını istedi

0
20
Muharrem İnce

İnce, CHP öbek başkanvekili olduğu dönemde FETÖ kumpaslarından Ergenekon davasını kovuşturmak suretiyle İstanbul Silivri’deki duruşmaya katıldı. İnce duruşmada çıkan münakaşa esnasında, salonda sorumlu üsteğmeni kendisine müdahale etmeye emek harcaması üstüne ittirdi. Bunun üstüne İnce ile alakalı ihbarında bulunulmuş oldu. 2016 senesinde anayasada meydana getirilen değişiklikle İnce’nin dokunulmazlığı kaldırıldı ve dava açıldı.

İddianamede, Muharrem İnce’nin rolü yaptırmamak için mukavemet suçundan 3 yıla kadar hapsi istendi. Silivri’de görülen davanın 1 Temmuz’daki son celsesinde savcı, esas ile alakalı mütalaasını ifade etti. Savcı, İnce’nin “amme görevlisine görevini yaptırmamak için mukavemet” suçundan cezalandırılmasını ve TCK’nın 53. Maddesi uyarınca seçme-seçilme hakkından mahrum bırakılmasını istedi.

‘Tarihe kara bir kir’

Savcının talebini değerlendiren İnce’nin avukatı Mustafa Kemal Çiçek, kumpas davasına bakan mahkeme heyetinin duruşmaya katılan vekillere yönelik kanunsuz emirler verdiğini ve buna bağlı olarak fiili şiddetin ortaya çıktığını belirtti. Çiçek, Ergenekon’a bakan mahkeme heyetinin FETÖ’den ihraç edildiğine, üsteğmenin de şikayetçi olmadığına da vurgu yapmış olup şu şekilde dedi:

“Talebin mahkeme tarafınca kabulü halinde, verilecek karar Türk siyasal geçmişine kara kir olarak geçecektir.”