SGK’de görevden alınan İsmail Yılmaz: Soruşturmayı ben başlattım görevden alınmam takdir

0
20
İsmail Yılmaz

SGK’deki yolsuzluk soruşturmaları devam ederken görevden alınan SGK Başkanvekili Yılmaz, “Soruşturmaların hepsini ben başlattım, 7 müfettişe ben tahkikat rolü verdim. Görevden alınmam tamamen takdir” dedi.

Yılmaz, “Başlattığınız soruşturmalar devam ederken görevden alınmanız soruşturmaların seyrini negatif etkisinde bırakır mi?” sorusuna, “Bunu ben bilemem. Benim görevden alınmam tamamen takdirdir” cevabını verdi.

Erdoğan Süzer’e konuşan İsmail Yılmaz şunları söylemiş oldu:

“Haberden tahkikat yüzünden görevden alınmışım benzer biçimde bir anlam çıkıyor. Açıkçası bu beni oldukca üzdü. Görevden alınmam tamamen bir takdirdir. Ben tahkikat sebebiyle görevden alınmadım. Tam aksine, haberde yer edinen o soruşturmaların tamamını bizzat ben başlattım. Tahkikat için 7 müfettişin 7’tepsi de ben görevlendirdim. Müfettişlerin görevlendirme yazısında da benim imzam var. Tıbbi malzemelerin soruşturmasını geçen şubat ayında başlattım. Soruşturmaların tamamı devam ediyordu. Hatta alakalı genel müdür soruşturmalardan ötürü görevden alınmıştı. Ankara, İstanbul ve Malatya’daki hastane soruşturmalarını başlatan da benim.”

İsmail Yılmaz, “Başlattığınız soruşturmalar bitmeden neden görevden alınmış olabilirsiniz? İddia edilmiş olduğu benzer biçimde soruşturmalar yavaşlasın diye uzaklaştırılmış olabilir misiniz?” sorusuna, “Bu mevzuda bir şey diyemem. Görevden alınmam tamamen takdirdir. SGK’da 21 ay vazife yaptım. Başarı göstermiş olduğumu düşünüyorum.”

SGK’DE USULSÜZLÜK SORUŞTURMASI

Sıhhat Bakanlığı’nın, bir medikal firmanın kamuyu 1 milyar lira zarara uğrattığı bilgisini SGK’nin bağlı olduğu Emek verme ve Toplumsal Emniyet Bakanlığı’na bildirdiği, bunun üstüne SGK’de geniş çaplı bir tahkikat ve araştırma operasyonu başlatılmış olduğu ortaya çıkmıştı. Kurumda oldukca sayıda üst seviye personelin görevden alınmasının da bu soruşturmalarla alakalı olabileceği belirtilmişti.

Öte taraftan halen görevde olan bir bakanın yakın akrabasının, kamuyu zarara uğrattığı iddiasıyla araştırma başlatılan firmanın ortağı olduğu iddia ediliyor.