Sezgin Baran Korkmaz, Avusturya’da hakim karşısında

0
22
Sezgin Baran Korkmaz

Amerika’deki kara para aklama soruşturması sebebiyle ‘soruşturma’ ve ‘iade’ talebiyle Avusturya’da tutuklanan SBK Tüm ortaklık Idare Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz, Wels şehrinde hakim karşısına çıkacak. Duruşmada gözaltının devam edip etmeyeceğine ait bir karar verilecek. İade mevzusu ise üst mahkemede ondan sonra değerlendirilecek.

Amerika Hakkaniyet Bakanlığı, 21 Haziran Pazartesi günü akşam saatlerinde Korkmaz ile alakalı, “kara para aklamak ve yargıyı engellemek” suçlamalarıyla dava açıldığını duyurmuştu.

Avusturya yargısı, Korkmaz’ın, ‘Amerika’ye iade talebinin görüşülmesi için’ 5 Temmuz’a kadar tutuklu kalmasını kararlaştırdı.

Korkmaz’ın avukatları ise ile alakalı bizim ülkemizde de kara para aklama davası görülen ve iadesi istek edilen müvekkillerinin bizim ülkemizde yargılanmak istediğini söylemişti.

Türkiye iadesini istemişti

Avusturya’nın Wels şehrinde yakalanıp, Viyana’ya götürülen SBK Tüm ortaklık’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’ye iade edilmesi talebiyle Hakkaniyet Bakanlığı’nın hazırladığı dosya, Dışişleri Bakanlığı yöntemiyle Viyana Eyalet Ceza Mahkemesine gönderildi. Dosyada, Korkmaz ile alakalı, İstanbul 10’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde kara para aklamak ve dolandırıcılık suçlamasıyla alakalı iddialara ve belgelere işaret edildi. Viyana’da 2 hafta sonrasında yapılacak duruşmaya kadar hem Türkiye bununla beraber Amerika’den gönderilen iade dosyaları incelenecek.

Tahliye isteyecek

Duruşmada Sezgin Baran Korkmaz’dan, 2 ülkedeki yargılamalara mevzu suçlamalarla alakalı savunması istenecek. Korkmaz’ın bu duruşmada, hakkında iddiaları kabul etmeyerek evvela tahliye istek edeceği, bu kabul edilmezse, Türkiye’ye iade edilmeyi isteyeceği öğrenildi.

Korkmaz avukatları vasıtasıyla İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi’ne Türkiye’ye iade talebinde bulunmuş oldu. Sadece internasyonal yargılama usulüne nazaran Viyana Mahkemesi 2 ülkeden gönderilecek dava dosyalarını inceledikten ve Korkmaz’ın savunmasını dinledikten sonrasında tahliye sonucu yahut 2 ülkeden birine iade edilmesine karar verebilir.

Tutukevinde 3 benlik odada kalıyor

Korkmaz’ın, Viyana’nın merkezinde, üç benlik odaların yer almış olduğu, insani şartları olan tutukevinde kaldığını söyleyen Avukat Dülger, pandemi şartları sebebiyle yalnızca yasal haklarını kullanmak amacıyla görüşmelere izin verildiğini, Türkiye’de tartışılan konuların hiçbiri ile alakalı ise sual yöneltilmediğini belirtti. Dülger, Korkmaz’ın hakkında suçlamalar haricinde konuşmama sonucu aldığını da beyan etti.

Ile alakalı Interpol’ün kırmızı bültenle arama sonucu bulunan Korkmaz’ın 5 Aralık 2020’de yurt dışına çıkmış olduğu İstanbul Havalimanı’nın emniyet kamera kayıtlarından tespit edilmişti.

Korkmaz, 19 Haziran’da Avusturya’nın başkenti Viyana’ya ortalama 250 kilometre uzaklıkta bir kasabada güvenlik güçleri tarafınca gözaltına alınmıştı.