Sezgin Baran Korkmaz 14 gün daha gözaltında duracak

0
48
Sezgin Baran Korkmaz

Türkiye ve Amerika tarafınca kara para aklama suçlarından aranan ve gözaltına alındıktan sonrasında bugün Viyana’da mahkemeye çıkan Sezgin Baran Korkmaz’ın iade sonucu,  gözaltına alındığı ilk yer olan Wels’teki mahkemenin vermesi kararlaştırıldı.

Sözcü’den Ali Gülen’in aktardığına bakılırsa, duruşmanın başlangıcında gözaltı öne sürülen nedeni, iade prosedürü, kendisiyle alakalı suçlamanın ve talebin anlatıldığını, Sezgin Baran Korkmaz’ın duruşma süresince sakin bulunduğunu ve laf almadığı açıklandı.

Korkmaz’ın avukatlarının hem mahkemenin yetkisiz olduğuna dair dilekçe verdiği, aynı zamanda ‘ilk başvuran ülkenin Amerika olması durumunda, internasyonal antak kalma gereği ilk başvurana gönderileceğine ait yargı olmadığını’ savunarak Korkmaz’ın bizim ülkemizde yargılanmasını istedikleri açıklandı.

Viyana Eyalet Ceza Mahkemesi Başkanvekili Christina Salzborn, Korkmaz davasına ait olarak da “Azca ilkin dosyaya bakan hakimle görüştüm. İlgili kişiyi huzura alıp dinledi ve bugün mevzuyu karara bağladı. İlgili şahısla alakalı iade tutuklaması sonucu verildi. Kararın içeriğine ait mahkemeye çıkarılan kişi herhangi bir yorum yapmamış. Karara itiraz etme hakkı bulunuyor. Sadece bununla alakalı bir informasyon de verilmedi” dedi.

Mahkeme, iadesi istek edilen zanlının 14 gün daha tutuklu kalmasına ve iade sürecindeki sonucu, tutuklandığı ilk yer olan Wels’teki mahkemenin vermesini kararlaştırdı. Şuan için bu duruşmaya kadar Korkmaz’ın gözaltı döneminin devam etmesi umut ediliyor.