Şentop: Asil’nun mektubunda isim yok

0
25
Süleyman Soylu Mustafa Şentop

İçişleri Bakanı Süleyman Asil ile ‘mafyadan 10 bin dolar alan bürokrat’ açıklaması üstüne görüşen TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ” Dün Sayın Bakanımız geldi, yazılı yanıtını da getirdi. Evvela şunu anlatım edelim, kastettiği isim TBMM’de mebus olan bir birey değil,” dedi.

“Evvela şunu anlatım edelim, kastettiği isim TBMM’de mebus olan bir birey değil” diyen Şentop, Asil’nun hemen hemen bir isim zikretmediğini söylemiş oldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Asil ile görüşmesine ait Şentop, “Bir siyasetçinin para aldığına dair bir izahat olmuştu. Bunun üstüne ben 27 Mayıs’ta İçişleri Bakanımıza bir mektup yazdım. Burada milletvekillerimizin kendilerini genel hatlarıyla töhmet altında hissettiğini, bu mevzuyla alakalı informasyon, belgelerin, hukuki süreçlerin yürütülebilmesi maksadıyla adli mercilere yahut Başkanlığımıza verilmesini istek etmiştim. Dün Sayın Bakanımız geldi beni ziyaret etti. Bu mektubumuza cevaben kendi yazılı olarak yanıtını da getirdi. Kastettiği isim, TBMM’de mebus olan bir birey değil. ‘Gazi Meclisimiz çatısı altında vazife meydana getiren milletvekillerimizden biri değildir’ diyor. Öteki husus ise ‘Tüm bütün hususlar ve iddialarla alakalı olarak adli makamlara başvurulmuştur’ diyor. Dolayısıyla mevzunun bundan sonraki aşaması, bölümü bu tür adli emek harcamalar, soruşturmalar kapsamında olacaktır” ifadelerini kullandı.

Şentop, İçişleri Bakanı Asil’nun bir isim vermediğini bildirdi.

“Adli mercilerle paylaşıldı mı?” sorusuna Şentop, “Onu bilmem fakat ‘Bütün hususlar ve belgeler adli makamlara intikal ettirilmiş, başvurulmuştur’ diyor” cevabını verdi.

Meclis Başkanı olarak TBMM’nin, milletvekillerinin hukukunu korumayı bir görev addettiğini anlatım eden Şentop, “bizim ülkemizde bürokrasi meydana getiren hep beraberce alakalı olarak benim bir şey yapabilmem olası değil. Bu mevzu artık adli makamlara intikal ettirildiğine bakılırsa burada yapılacak işlemler her neyse hep birlikte bekleyeceğiz, göreceğiz” dedi.

İçişleri Bakanı Asil’nun ‘İkinci tv programında bunun bir mebus olmadığını, bir bürokrat bulunduğunu ben anlatım ettim’ söylediğini aktaran Şentop, “Bunu mektupta fazlaca daha net olarak anlatım etmiş oldu” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanı Süleyman Asil, katılmış olduğu bir tv programında “Sedat Peker’den 10 bin dolar maaş alan bürokrat var” açıklamasında bulunmuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bu kara gölgeyi kaldırmak zorundadır. Şentop bu 10 bin dolar mevzusuna sessiz kalamaz. Sessiz kalıyorsa ‘Acaba o da mı alıyor’ diye sorulur” demişti.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da “Kılıçdaroğlu beni hedef alan iftirada bulunmuş oldu. Bunu açıklayacak birey ben değilim muhatabıdır” yanıtı vermişti. Şentop, ek olarak İçişleri Bakanı Süleyman Asil’ya 10 bin dolar alan siyasetçiyi açıklaması için mektup yazmıştı.

Mektupta, “Hukuki sürecin başlatılabilmesi için bütün informasyon ve belgelerin hem adli makamlara bununla birlikte Meclis Başkanlığı’na gönderilmesi” istenmişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Asil, dün Meclis Başkanı Mustafa Şentop’la 1,5 saat devam eden bir müzakere yapmıştı.