Selvi: HDP’ye kapatma davasının açılmasına karar verilirse 2023 seçimlerine damga vuracak süreç başlamış olacak

0
41
Abdülkadir Selvi

Abdulkadir Selvi, “HDP’ye kapatma davası açılacak mı?” başlıklı yazısında, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu‘nun Halkların Demokratik Partisi‘nin (HDP) kapatılması istemiyle yine oluşturulan davadaki ilk incelemesine ilişik olarak “Anayasa Mahkemesi üyeleri iki mevzuda daha karar alacaklar. 1- HDP’nin banka hesaplarına önlem konulması hikayesinde karar verecekler. 2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın siyasal yasak konulmasını istek etmiş olduğu 451 fert hakkındaki karar verecekler” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“Anayasa Mahkemesi raportörü kapatma davası açılması yönünde rapor verdi. Anayasa Mahkemesi üyeleri bu karara uymak zorunda değil. HDP hakkındaki kapatma davası açılması sonucu çıkabileceği benzer biçimde ikinci defa geri çevirme de olası olabilir” diyen Selvi, Fakat ilkine karşın iddianamenin itinalı hazırlandığı anlatım ediliyor. O nedenle bugün Anayasa Mahkemesi’nden HDP hakkındaki kapatma davası açılması kararının çıkması planlanıyor. Sadece HDP’nin hesaplarına önlem konulması talebinin reddedilmesi ve siyasal yasakların son karar duruşmasına bırakılması mevzubahis” görüşünü dile getirdi.

Selvi, “HDP hakkındaki kapatma davasının açılmasına karar verilirse 2023 seçimlerine damga vuracak olan bir süreç başlamış olacak. Fakat mühim olan mevzu şu: Kapatma davası oybirliğiyle mi yoksa oy çokluğuyla mı alınacak?” diye yazdı.

HDP İzmir İl Binası saldırısında parti mensubu Deniz Poyraz‘ı öldüren Özsevi Gencer vakasına ilişik olarak da Selvi, “İddianame hazırlandıktan sonrasında ve yargılama sürecinde göreceğiz.

Özsevi Gencer’in hem polisteki hem mahkemedeki ifadesine bakınca nedense bana oldukca tanıdık geldi. Kimselerle irtibat kurmadığını söylüyor. PKK’dan nefret etmiş olduğu için böylesi bir şeyi yapmak istediğini anlatım ediyor. Bu anlatım evvel üstünde çalışılmış, fotokopi bir ifadeye benziyor. Her nedense bizim katiller ya milliyetçi dürtülerle bu tür cinayetleri işliyorlar yahut yurtsever duygular onları siyasal suikastlar işlemeye itiyor. Madem PKK’ya o denli karşısın, Kandil orada duruyor. Şimdiye kadar Kandil’e, Zap’a, Gara’ya, Sincar’a gittiklerini görmedik. İzmir’in merkezindeki bir binaya gir, sabah kahvaltısını iki zeytin bir domatesle yapmış olup, kâğıt bardak içerisinde çayını içen genç bir kızı katlet” diye yazdı.