Selvi, Asil-Şentop görüşmesini söyledi: Sıcak havada geçti, Şentop hangi yetkiyle Asil’nun istifasını isteyecekti?

0
45
Süleyman Soylu Mustafa Şentop

Abdülkadir Selvi, İçişleri Bakanı Süleyman Asil ile Türkiye Büyük Ulus Meclisi Başkanı Mustafa Şentop görüşmesinin detaylarını söyledi.

Görüşmenin ‘sıcak havada‘ geçtiğini belirten Selvi, “AK Parti hükümetlerini geçtim, darbe dönemleri dahil Türk devlet geleneğinde Meclis başkanlarının bakanların istifasını istek etmesi benzer biçimde bir tatbik yok. Meclis Başkanı Şentop, Türkiye’nin en mühim hukukçularından biri. Şentop hangi yetkiye gore Asil’nun istifasını isteyecekti? Esasen görüşmenin hiç bir yerinde de bu şekilde bir istek yok. Tam aksine sıcak havada geçen ve ‘Sık sık görüşelim’ diye bitirilen bir müzakere” diye yazdı.

‘Bakanları tayin ve görevden alma yetkisinin Cumhurbaşkanı’nda olduğu’nu hatırlatan Selvi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan yetkilerine egemen, yetkilerini sonuna kadar kullanan kuvvetli bir önder. Bir bakanının istifasını kendi isteyemiyor da Meclis başkanının mı istemesini bekliyor? Bunu başta hukuk adamı olan Mustafa Şentop kabul etmez ek olarak Erdoğan benzer biçimde kuvvetli bir önder yetkisini kimselerle paylaşmaz” düşüncesini dile getirdi.

Görüşmenin hiç bir yerinde çekilme talebi olmadığının altını çizen Selvi, Meclis Başkanı Asil’nun istifasını istemiş mi? başlıklı yazısından aktardıkları şu şekilde:

1)Her iki taraf görüşmenin sıcak bir havada gerçekleştiğini teyit ediyor.

2) Meclis Başkanı Şentop, İçişleri Bakanı Asil’yu makam katında karşılamış.

3) Bir buçuk saat devam eden sıcak bir görüşmenin arkasından Şentop konuğunu dış kapıya kadar uğurlamış.

4) Bir buçuk saat devam eden toplantıda ülke gündemindeki mevzular konuşulmuş. Asil cevabını yazılı olarak sunmuş.

5) Asil’nun mektubunda 10 bin dolar alan bürokrat iddiasının yargıya taşındığına yer verilmiş.

Görüşmenin sonucunda ise Şentop ile Asil daha sık müzakere sonucu almışlar.”